| mihay88 a întrebat:

Salutare. As dori sa va intreb la ce medic specialist pot apela pentru diagnosticarea unei probleme la coloana? Banuiesc ca sufar de o sciatica care nu ma lasa deloc in pace de aproximativ 3 saptamani, dupa ce m-am intins sau sucit la fotbal, probabil in urma unei schimbari de directie sau a unei miscari bruste. Acum durerea nu mai este atat de intensa dar persista in fesa dreapta si radiaza in coapsa. Va rog sa imi spuneti ce medic ma poate ajuta cu un examen de specialitate? Medicul de familie e exclus pentru ca e mai nestiutor ca mine si tot ce e in stare e sa taie o reteta cu 2 sau 3 calmante in rest nimic. Va multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mary4048 a răspuns:

Medicul neurolog, cu trimitere de la medicul de familie. Dupa cum descrii durerea, e clar ca de vina este nervul sciatic, care este clar comprimat din cauza unei inflamatii.Pana la doctor iti recomand pentru durere xefo rapid, daca sunt mari, sau ibuprofen.Stiu asta deoarece sufar de asa ceva..Sanatate maxima!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mergi undeva si fa-ti un RMN si aia e tot atunci vei afla exact ce problema ai.Nu trebuie recomandat un medic anume, cine face acel RMN este doctor sau ma rog este asistent dar dupa doctorul vede poza facuta si iti pune un diagnostic.Acel doctor este specialist pe asa ceva. Oriunde ai face acest RMN este bun si pozele si diagnosticul poti fi citite de orice doctor dupa.Suferi de sciatica nu stiu cei aia dar sigur suferi de un disc ceva care sa bombat ori care poate sa si spart si apasa penervul sciatic.Deci problema este nu de la nerv ci de la disculul coloanei vetrebale si anume de la vertebrele lombare.Acolo apar cel mai des problema pentru ca toata greutatea corpului apasa pe aceste discuri lombare.Deci sa nu dai prea multi bani faci RMN doar la segmentul lombar.De altfel daca o sa mergi cineva acolo o sa te intyrebe ce simptome ai si tot asta o sa iti zica sa faci pentru inceput doar pentru lombar.Cit costa asta depinde unde faci acest RMN. Daca faci la un cabinet privat te costa ceva mai mult cred ca vreo 400 de lei sau 4 milioane cum spuneti voi, iar la o clinica de stat tot te costa dar mai putin cam 250 de lei insa acolo trebuie sa ai ceva o trimitere de undeva sau daca cunosti pe cineva acolo.Eu am facut RMN anul trecut si preturile de atunci sint.Nu este nimci daunator sau sa te iradieze, poti face RMN asa intruna la orice parte a corpului, toata ziua sau non stop, bani sa ai.Atentie acest RMN este valabil doar 3 luni, dupa care nimeni nu til mai ia in considerare.Deci daca sa zic faci RMN acum si aia considera ca trebuie safii operat asta e tu hotarasti ce vrei. Daca spui ca mai astepti si vor trece 3 luni si chestia se mai agraveaza cit de cit va trebuie sa faci iar altu, iar sa dai bani si tot asa.Acum nu stiu cit de grav sau sa zic asa in ce stadiu esti tu.Vezi uite daca o sa iti zica dupa ce faci RMN ca nu esti de operat atunci este f bine pentru tine.Nu esti de operat asta inseamna ca ei nu te pot opera cu bisturiul si trebuie sa astepti pina se agraveaza rau.Asta in conceptia medicilor din Romania, care se pare nici nu se informeaza pentru meseria pe care o practica.Mie asami s-a spus ca nu sint de operatca am un disc bombat dar ca nu au cemi face.Deci am dat bani si am primit asta ca nu-s de operat.Iam intrebat ok nu-s de operat si trebuie sastau sa ma stric sa sze poata face ceva? Asta am intrebat eu.Si ei au dat din umeri.Asa medici mai zic si eu siunde mai pui si profesori universitari, care operau toata ziua si numai la coloana.Pai frate esti medic primesti reviste citestele, informeaza-te etc.Dar tiai si gasit cine medici romani? Dupa am plecat de la ei doar cu un RMN si fara nici o rezolvare.A trebuit eu sa caut pe net si sa aflu ca normal sint metode f usoare si care te rezolva fara operatie pentru aceasta situatie cind discul este doar bombat si apasa pe nerv.Interventia se numeste Nucleopastie si se poate face doar daca discul nu este fisurat, spart etc.Deci atunci cind medicii clasici adicachirurgii iti spun nu esti de operat trebuie sa cauti o clinica care face Nucleoplastie.Eu cind am fost acolo asta anul trecut exista doar la Bucuresti si cluj cite o clinica care asa spuneau ei fac chestia asta.Dar dupa ce am vorbit cu ei am vazut ca de fapt ei faceau o alta metoda, adica o metoda veche ce in america nicinu se mai foloseste, insa se foloseau de nume sa te poata scutura de bani; Eu le-am explicat uite voi pe net aveti film facut 3d animat, bine luat de la americani si acolo arata ceva insa metoda nu mai este folosita si numele metodei este altu. Aveau si un film pe viou facut de ei cum rezolva pe cineva.Cind au vzut ca stiu despre ce este vorba mau sfatuit sa merg sa caut altundeva.Chiar am vorbit cu doctorul de la cluj care mi-a scris de pe emailul lui da am dreptate si daca pot sa merg in afara asta e.Pot sa iti explic camcum sta treaba dar gasesti si tu penet.Metoda prima era sa iti iontroduca un ac prin muschi pina la discul in cauza apoi, patrundea cu acul in interior, acul avea o freza mica care macina continutul din interiorul discului si elimina printr-un furtunas.Asta faceau ei insa sub numele de nucleoplastie care de fapt inseamna altceva.Este aceiasi metoda doar ca sa renuntat la freza si acolo in virful acului se afla laser care practic topeste continutul din disc atit cit stiu ei cit este nevoie si lasa 3 canale plasticate care nu se vor mai obtura datorita plastifierii nucleului din disc. Eliminind o parte din nucleul din disc dupa o perioada de relax discul se retrage si nu mai apasa pe nervi.Asta este principiul metodei.Sa intelegi mai bine imagineazati o roata de masina care are o umflatura la un cauziuc din aia care iese in afara.Cei faci sa o bagi inapoi? Dai aerul afara si roata gata nu mai sta sa explodeze.Cam asae si aici.Si din ce am citit toti se plingeau de metoda aia veche care purta numele nucleoplastie impropriu adica te prostea pe fata, din cauza ca atunci cind freza aia iti macina si elimina o parte din nucleu locul ala de unde sa luat este luat de alta material tot din nucleu, practic seajung tot acolo, cu alte cuvinte ai dat banu degeaba. Daac esti in situatia asta cauta sa faci cum am zis nucleoplastie dar sa fie metoda asta aplicata.Interventia dureaza cam 20-30 minute dupa care pleci acasa cum ai venit.Nuti ramin semne nu te doare nimic. Daca esti de operat asta e vezi, dar mai intai fa RMN si dupa consulti mai multi medici sau cauti info bine documentate si vezi ce faci.Deci ce ai tu se numeste Hernie de Disc.Bafta

| Moonlight123 a răspuns:

Poti sa incerci si un medic fizioterapeut. Sa faci cateva sedinte de fizioterapie sau balnear. Cunosc pe cineva cu accident la coloana si la neurolog doar l-a indopat cu pastile nici un rezultat vizibil, dar cu astfel de sedinte si-a revenit destul de bine.

| Cosmin1986 a răspuns:

RMN