Întrebare recomandată | GIGN a întrebat:

Va scriu aceste randuri destul de suparat. Am 16ani si de la 13 "sufar" de sciatica. La un interval de 6luni ma apuca niste dureri groaznice la nivelul nervului sciatic la spate. Joc fotbal de performanta si sunt disperat can ma ia durerea. Fac pauza 1 saptamana totala si dupa iar trebuie sa o iau usor cu recuperarea etc. Vreau sa va rog si sa va cer sfatul in legatura cu ce as putea sa fac sa evit pe viata aceste dureri. Am si coloana putin deplasata, petrec si multe ore in fata calculatorului dar vreau daca se poate niste sfaturi sa scap de sciatica pe viata.
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Sa o lasi mai usor cu fotbalul si sa te apuci de inot. Apoi sa mergi la un medic specialist pentru ca la varsta ta se mai poate corecta(purtarea unui corset, gimnastica medicala, inot, kinetoterapie si fizioterapie)

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns (pentru fabiola):

Ai dreptate

| uninvited66 a răspuns (pentru fabiola):

La coloana deplasata inot? Prietene du-te si fa medicina inainte sa vorbesti!

| fabiola a răspuns (pentru uninvited66):

TPU nu este un site de medicina, asa ca nu vad de ce as face medicina pentru tine! Aici discutam despre probleme similare prin care am trecut, dar binenteles asa cum se specifica la inceputul rubricii, sugestiile au caracter orientativ si nu exclud consultul medical specializat.

| Alexia26 a răspuns:

Inot cat mai mult, insotit de gimnastica medicala.

| ionutalex13 a răspuns:

Prietene eu lucrez in domeniul medical asa ca stiu ce spun.in primul rand trebuie sa mergi la o policlinica privata unde sa aiba fizioterapie si gimnastica medicala.acolo o sa faci proceduri.doctorului care te consulta sa i ceri un program de gimnastica medicala pentru sciatica. acest program tu trebuie sa l inveti si sa l faci in continuare acasa.cu fotbalul nu stiu ce sa zic este contraindicat.fizioterapia se face din 6 in 6 luni. poti sa faci si o data pe an. daca respecti ce ti am zis o sa ti fie bine.fa multa gimnastica.dar mai intai mergi la policlinica si vorbeste cu un doctor

| uninvited66 a răspuns:

Parerea mea? Renunta la fotbal. Daca ai presat nervul sciatic intr-o cazatura...Bye Bye. Daca ai coloana deplasata, fugi la ortoped si vezi ce inclinatie. Daca e mai mult de 21% necesita operatie si introducerea unor tije si suruburi pentru a o tine fixa. Nu vreau sa te sperii dar fa un control mai amanuntit

| JeanClaudeVanDamme a răspuns:

Du-te la un doctor