| 757474 a întrebat:

Salutare! Astăzi am fost la ortodont pentru un control. Am aflat ca am o anomalie, maxilarul superior este mult în fața si strâmt iar mandibula este in spate. Medicul mi-a spus ca cel mai probabil o sa fie nevoie de două intervenții chirurgicale iar mai apoi purtarea unui dispozitiv pe cerul gurii, pentru a-mi largi maxilarul astfel încât sa am mușcătura corecta (inca nu mi-a dat un diagnostic foarte exact pentru ca data viitoare urmează sa merg cu radiografia). Daca cunoașteți pe cineva sau ati avut experiență similară, m-ar ajuta orice sfat. Prețul intervenției chirurgicale nu mi l-a spus, iar eu am omis sa intreb. Daca aveți vreo idee, m-ar ajuta!
Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Daca nu te deranjeaza cu nimic stai asa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfatul va fi cel dat de medic, dacă vrei să asculți de el. Prețul pe la 1000 Euro.

| Sophieka a răspuns:

Foarte multi ne confruntam cu probleme de geul. Si eu am o situatie asemanatoare dar estetic nu mi-a afectat fata prea mult din fericire.

Si eu am nevoie sa gasesc un ortodont bun... Din ce judet esti?

Data viitoare cand mergi cu radiografia, poti intreba de costuri si apoi vei decide... Eu i-am spus noului meu stomatolog ca momentan nu imi permit sa rezolv aceasta situatie.

| 757474 explică (pentru Sophieka):

București. La clinica dentocare. Au preturi foarte bune, un aparat dentar clasic e 990 de lei

| Sophieka a răspuns (pentru 757474):

Interesant. Sper sa fie asa cum spune, de pret si sa nu te trezesti cu surprize.

Eu sunt din alt judet, departe de Bucuresti...La noi in judet nu avem un ortodont bun, din spusele doctorilor stomatologi si mi s-a recomandat sa ma orientez catre Cluj.
Voi vedea daca Cluj sau chiar strainatate...

Am dat o privire pe recenziile clinicilor DentoCare din Bucuresti si atentie...Sunt multe recenzii negative.
Mi s-a cam parut dubios cand ai scris ca ti s-a spus ca ai nevoie de 2 interventii... Dar nu te cunosc, poate treaba e mai complexa insa eu zic sa ceri mai multe pareri si din alte parti inainte sa te arunci in interventii si proceduri.

| 757474 explică (pentru Sophieka):

Da, o sa ma interesez. Am vreo 4 prieteni care și-au pus aparat dentar la ei si a fost ok.

| Sophieka a răspuns:

Ca preturi sa te astepti pe la 2-4000 euro avand in vedere 2 posibile interventii + acel aparat.

| 757474 explică (pentru Sophieka):

Aparatul costă 990 de lei per arcadă

| haileewatson a răspuns:

Cere si a doua opinie de la alt medic, daca vrei.
Oricum, sanatatea nu are pret.