| Razvan377 a întrebat:

Bună seara, aveți cumva idee cei care ați fost la dentist recent dacă pentru un tratament de canal la dinții frontali este nevoie și de anestezie palatină (mai exact in cerul gurii)? Deoarece am citit ca se face doar pentru intervenții chirurgicale sau alte probleme mai grave.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru atat lucru nu se face injectie in mijlocul gurii, in valul palatin, de altfel detisti nu fac asa ceva.
Pentru o simpla carie si curatare de canal, se face anestezie locala, in gingie, pe fata si pe spate, unde este localizat acel dinte.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul il afli de la medicul dentist, in functie de cazul tau.Mai intelept este sa nu mai citesti de pe internet fiindca risti sa te sperii aiurea.

| Razvan377 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc, dar în cazul tratamentelor de canal este aceeași procedură de fiecare dată. Aș avea nevoie de informația dacă se efectuează și anestezie palatină sau doar în gingiile dinților din față.

| dullcat a răspuns (pentru Razvan377):

Si nu mai simplu este sa iti intrebi dentistul inainte de procedura propriu-zisa?