| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Care stiti si sunteti in domeniul medicinei spuneti-mi si mie ceva va rog frumos.
Sunt cu familia in izolare la domiciliu pentru ca un membru al familiei a avut un caz de covid-19 la serviciu. Imtrebarea mea este: Toata familia va fi testata de covid-19 cand se termina izolarea? Sau doar persoana din familie care a avut contact cu persoana bolnava?
Intreb asta pentru ca am vazut cateva cazuri in care oamenii erau fara simptome si erau tinuti o luna sau o luna si ceva in spital pentru ca testele ieseau pozitive, desi ei nu aveau nimic. Se poate ca testele sa dea eroare? Si asimptomaticii trebuie sa stea internati? Cum e procedura dupa iesirea din autoizolare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In izolare te testeaza doar daca ai simptome

daca esti asimptomatic, da, suntem singura tara din lume care te baga cu forta in spital

| DoroteeaH a răspuns:

Din nefericire, da, testele pot da erori majore.
Iar asta nu e din cauza medicilor, doamne-ferește, dar e din cauza faptului că sunt multe persoane care contacta virusul. Și cum poti sa ai teste bune pentru jumătate din populație?!
Vă va controla pe toti, din nefericire, iar în spital e cel mai probabil sa dați de virus sad

| Hutzy95 a răspuns (pentru DoroteeaH):

Tocmai asta e chestia, mi-e frica sa nu fie vreun test din ala fals pozitiv daca vom fi testati toti din casa. Cum am mai vazut cazuri sa stea omu in spital 1 luna jumate fara sa aiba vreun simptom si nu il lasau acasa pana nu avea 2 teste negative unu dupa altul. Aici te distruge psihic chestia asta, sa iti arate primul test negativ, iar al doilea pozitiv... Mie mi-e frica ca daca ma baga in spital cu forta, acolo virusul il iau sigur pentru ca in salon stai dupa ce pleaca altii vindecati si nu stiu daca aia dezinfecteaza saloanele unde stau bolnavii...