| Mllaf a întrebat:

Buna! Am o intrebare: daca tu ai covid si intri in carantina impreuna cu toata familia, iar in a 10 a zi de carantina ia un membru al familiei covid de la tine, mai trebuie sa stai in carantina alte 14 zile?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Daca tu ai covid trebuie sa stai 14 zile si dupa alea 14 zile se considera ca esti vindecat iar virusul nu il iei a doua oara asa usor

| Mtoni a răspuns:

Bună. După ce faci boala îți poți face certificat, nu mai trebuie să stai în carantină.