| SweetTFresh a întrebat:

Ce parere aveti despre tigara electronica? Poate cauza? Si daca da, mai rau ca si o tigara normala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shoot97 a răspuns:

Fumeaza o tigara normala, cat iti ia 5 minute? Dupa aia aia fumeaza din electronica 5 minute, si sa vezi cum respiri dupa fiecare. Nici una nu-i buna dar parerea mea este ca electronica-i mai rea happy (spune asta un fumator)

Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Dauneaza si tigara electronica insa nici intr-un caz mai rau ca o tigara normala. Astea sunt teorii scoase pe piata de industria tutunului care pierde teren, si oamenii neinformati le transmit mai departe.
De fapt exista studii, si documentare...dar nu mai bine crezi ce spune x si y in loc sa studiezi tu?
Intreaba mai bine un medic, sau vezi radiografiile unui fumator si apoi radiografia aceluiasi fumator dupa ce a renuntat la tigara normala si a ales varianta electronica - rezultatele iti vor raspunde la intrebare.
Ai aici un documentar care cuprinde si cateva teste si concluzia
https://www.youtube.com/watch?v=Y__Sv0LdI50

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Parerile mereu vor fi impartite pe aceasta tema.
Desi eu stiu atat de la medicul cardiolog al sotului meu, ca tigara normala este cea mai periculoasa si cu cea electronica te poti lasa de fumat mai usor. Dupa ce sotul meu a facut 3 infarcturi anul trecut, chiar din spital a lasat tigara normala definitiv, dupa 30 de ani de fumat si in paralel fuma si cu cea electronica, ramanand la ea de altfel. De la nicotina pe care o folosea de 12% acum a ajuns la cea de 2%... Medicul nu a comentat in privinta ei, stie ca cu cea electronica va renunta definitiv si la asta.

| CuriousStuff a răspuns:

Ce sa cauzeze? Poate sa cauzeze multe lucruri, si niciunul bun. Si partea si mai proasta e ca e relativ un concept destul de nou si inca nu se cunosc efectele pe termen lung pentru ca inca nu a fost suficient timp pentru a se putea face studii, poate peste vreo 5-10 ani aflam ca incidenta cancerului la persoanele care fumeaza tigari electronice e de 100 de ori mai mare.

| Catalin77945 a răspuns:

Salut.Tigara electronica poate fi de cateva ori mai toxica decat cea normala, deoarece nicotina folosita pentru aceste tigari poate fi letala, fata de cea folosita in tigari care este normala.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate dauna mai mult decat o tigara cu tutun, asa spun expertii care au analizat-o, pentru ca-i chimicala pura in ea, nu ca cea organica, facuta din planta de tutun.
Tigara electronica are ca scop ajutorul in renuntarea la fumat, fiind recomandata pentru perioade foarte scurte de vreme (2-4 saptamani) pana renunti la fumat defintiv, deoarece pe termen lung provoaca tulburari in organism, fiind un drog (chimicala) f puternic.

| SweetTFresh explică (pentru Shoot97):

Clasicul ramane cel mai bun.winking

| SweetTFresh explică (pentru nugasescusernameliber):

Mersi, apreciez.