| SweetTFresh a întrebat:

Cum pot scapa de perfectionism? Funda garantat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zazy a răspuns:

Si eu eram in aceeasi situatie si poate ca nici acum nu sunt vindecata 100%.
Trebuie sa incerci sa intelegi ca nimeni nu e perfect, nu ai cum, orice ai face, e degeaba. Fiecare dintre noi traieste cu ideea ca perfectiunea ne poate aduce dragoste, noroc, fericire, succes etc. Da nu e asa. Oricce om are defectele lui, indiferent cat de destept sau frumos ar fi. In cautarea eprfectionismului nu faci decat sa te minti pe tine insuti si sa iti pierzi timpul degeaba. Daca te refer la aspectul fizic atuncic and zici de perfectionism... ei bine... fiecare e frumos in felul lui si nu este o persoana mai frumoasa decat alta. Degeaba esti frumos pe din afara daca inaintru putrezesti. Conteaza interiorul si fiecare dintre noi ar trebui sa inteleaga asta. Aspectul tau depidne de tine, de cum te ingrijesti, de aparitia ta, etc. Daca cu asta te-a inzestrat Dumnezeu, cu asta ramai si ar trebui sa fi fericit pentru faptul ca existi si ca ai o sansa la viata.
Daca te referi la perfectionismul ~scolar~sa zic asa, sa stii ca fiecare om oricat de destept ar fi a trecut prin multe faze. Probabil ca de fiecare data cand gresesti te certi pe tine singur si te superi, oftici etc dar crede ma ca oamenii de succes au trecut si ei prin astfel de faze si e pur onmenesc, nu exista om sa nu greseasca.
Dar daca iti doresti cu adevarat sa aprofundezi ceva, iti dai slininta si toate eforturile tale pentru a face acel lucru.
Nu stiu daca chiar asta cautai, sunt doar niste sfaturi de la o pustoaica de 14 ani care inca n-a trecut prin viata dar stie cum se simte perfectionismul asta si cat de insuportabil poate fi

| SweetTFresh explică (pentru Zazy):

Multumesc mult! Chiar apreciez...

15 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

E perfect normal sa fi imperfect si nu exista ceva mai placut de atat! Daca ai indeplini toate tiparele alese, te-ai plictisi insa o persoana atipica, excentrica, cu incredere in sine si atat nu se poate plictisi, nici timp nu are! Fii imperfect! Propune-ti sa faci asta iar imperfectiunea cu viceversa se vor bate in cap pana te vei echilibra! Nu te duce la extreme totusi!

| SweetTFresh explică (pentru Donsavas):

Foarte bine spus! Multumesc!

| Clorox a răspuns:

Tu vrei sa scapi de ceva care nu exista...

| Zazy a răspuns:

Multumesc pentru acordarea raspunsului cel mai bun. Ma bucur foarte mult ca te-am putut ajuta intr-un fel sau altul. Succes. Nu uita, interiorul conteaza. Si, nimeni nu e perfect. happy De aceea am fost creati, asta e scopul nostru happy Sa fim imperfecti si atunci cand reusim ceva cu propriile noastre forțe, eforturi sa fim mândri de noi si asta sa ne stimuleze sa evoluam si mai mult happy.

| SweetTFresh explică (pentru Zazy):

Si eu iti multumesc pentru tot

| veraa1234 a răspuns:

In ce sens " perfectionism"? Esti genul ala de tipicar/a?
Daca da, atunci incearca sa iesi putin din context. Fa ceva nou, necugetat, intrigant care sa te stimuleze si sa-ti confere incredere in tine. Astfel o sa capeti o oarecare " atragere" catre aceasta latura si-ti vei face timp sa iesi din tipar si sa te distrezi putin sau orice vrei sa faci. Trebuie sa te gandesi ca nu mereu totul poate iesii asa cum vrei tu. Si daca e sa ne ghidam dupa legile vietii si ale lumii ar trebui sa stii ca se spune ca : " Nimeni nu-i perfect" Cel mai bun mod de a scapa de aceasta " obsesie"( pentru ca asta este - sa fim seriosi- ) este sa te gandesti ca poate ca vor sa mai fie si altii care fac x lucru atat de bine ca tine, ei pot, dar nimeni nu-i vede deoarece toti sunt axati pe rezultatele " perfectionismului " tau. Nu judec pe nimeni dar cam asta ar fi de spus despre acest lucru.
Poti sa faci cate lucruri vrei tu. Dar daca te pricepi la cateva sta nu inseamna ca toate iti vor iesii perfect. Asta e o chestie pe care ti-o induci tu : " Ca trebuie sa fie perfect". Atata timp cat faci acel lucru bine si esti multumit de el, nu stiu ce ai vrea in plus. Trebuie sa fi multumit atat de tine cat si de munca ta asa cum esti si respectiv este acum. Nu mai incerca sa-ti depasesti standardele si limitele doar pentru a zice 2-3 oameni: Uite e perfect/a."
Sper sa nu te superi pe mine daca am gresit cu ceva. Nu am zis-o cu rautate. Si sper sa ti fie de ajutor. Bafta! happy happy happy

| SweetTFresh explică (pentru veraa1234):

Multumesc! Imi este de ajutor. :*

| veraa1234 a răspuns (pentru SweetTFresh):

Cu placere :*

| veraa1234 a răspuns:

Si te-as intreba si eu ceva: Cume sa fi perfect? si cum poti sa realizezi asta?

| SweetTFresh explică (pentru veraa1234):

Candva eram perfectoman... Stii cum ma simteam?! Bine ca nu simteai...

| veraa1234 a răspuns (pentru SweetTFresh):

Cum? Poti spune ce ai pe suflet. Descarca-te! Ai incredere si spune ce te framanta( Si asta e un remediu bun sa scapi de "stresul" problemei tale)

| SweetTFresh explică (pentru veraa1234):

Categoric.

| SweetTFresh explică:

Fac ce fac si FAK BINE!