| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de perfectionism?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Perfectionismul sau TOC este o boala psihică și se trateaza la psihiatru. Încearcă. Vei scapa si de asta.

| Nelly15 a răspuns:

Nu vad sincer cu ce iti impiedica viata, sunt la fel ca tine, e bine sa fii perfectionist, acum depinde si de tine in ce fel esti, dar nu prea vad cu ce te poate deranja. Dar daca chiar vrei neaparat sa scapi de obiceiul asta, incearca sa nu-ti mai pese efectiv. Sa te obisnuiesti cu ideea si sa incerci macar sa n-o mai practici. Cam ca la orice viciu.

| MathersMarshal a răspuns (pentru Nelly15):

Să stai câte 10 min ca să stai să îți faci șiretul de la hanorac de aceași lungime e bine? Să stau 30 min să îmi deznod căștile și să fiu sigur că nu se încurcă la loc că iar trebuie să stau să le fac perfect e bine? Să trebuiască să mă asigur mereu că tot e perfect că altfel înebunesc nu este amuzant

| anonim_4396 explică (pentru Nelly15):

Ma incurca foarte tare, daca nu am totul in ordine prefer sa nu ma apuc deloc de un lucru decat sa ma apuc si sa-mi iasa prost... am multe obsesii si e stresant.

| MathersMarshal a răspuns (pentru anonim_4396):

Una dintre bolile care din păcate cred că e cam incurabilă, poate un psiholog (îmi dau cu părerea fiind un perfecționist)

| Nelly15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai totul in ordine preferi sa nu te apuci? Cred ca pe langa asta e si alta problema. N-ai destula incredere in tine ca ai putea face cum ai vrea tu, si din cate vad, n-ai nici ambitie. Nu stiu, oarecum am si eu momente de genul (Cand inchid sertarul si vad ca nu e inchis perfect, ma ridic indiferent ce fac sa-l inchid, daca nu pun o lingura cum trebuie merg si o pun. Iti recomand sa te apuci de desen, cred ca e cel mai bun mod de a te "imprietenii" cu problema. Nu prea vad cu ce te poate ajuta un simplu sfat de aici, ar trebui sa te duci la un psiholog (Multi credeti ca daca mergi la psiholog esti nebun sau ceva) insa e cineva care cel mai probabil te poate ajuta. Incearca sa stai cateva zile in dezordine totala, sa nu faci nimic perfect, poate creierul tau se obisnuieste si vede ca nu e asa rau, sau nu stiu. Eu cand dau de o problema nu renunt niciodata. Fii macar ambitioasa si sa nu te lasi cu una cu doua. succes.

| Nelly15 a răspuns (pentru MathersMarshal):

Cu respect, insa cu asta deja se da in prostie. N-am auzit in viata mea de asa ceva, si in plus, cred ca in orice fel ai face cu castile alea, n-ar dura 30 min, incearca sa lucrezi si eficient. Du-te si tu la psiholog ca aici nu te poate ajuta nimeni.

| supadeceapa a răspuns (pentru MathersMarshal):

Sigur nu ai OCD?