| paul999 a întrebat:

Salutare

De 1 an de zile cam asa aud cum imi tiuie urechile si creierul parca... din cate stiu se numeste "tinitus"... sincer sa fiu ascult infiecare zi muzica cu boxele la volum inalt si cand e liniste se aude tiuiuitul ala chiar daca e dimineata sau seara si ma enerveaza, voi ati patit chestia asta? sau stie careva daca mai trece sau nu? Multumesc, Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

Eu am problema asta de mult timp. Am 15 ani acum. Si pe la 8-9 ani auzeam tiuitul. De vreo 3 ani ascult muzica tare, aproape ca vin vecinii. Inca am auzult bun, disting bine muzica de calitate de cea proasta, aud bine sunetele de frecventa inalta etc. In cazul meu nu e de la volum tare atata timp cat ascultam tare si inainte.
Uneori parca tiuitul se agraveaza pentru 2-3 minute cand ma ridic brusc din pat sau ies din dus. Si ma prinde repede curentul, de exemplu cu urechea dreapta aud mai incet si ma doar daca se face curent, sa nu mai zic ca si tiuitul mai tare.
Nu stiu, parca am o sensibilitate la urechi.
Unii zic ca tiuitul apare din cauza ca ai tensiunea prea mare, altii ca poate fi atins un nerv al urechii, sau de la o lovitura la cap sau ai timpanul spart etc.
In fine, eu zic ca mai mult e din cauza stresului si noptilor nedormite...
Cand eram mic mai aveam probleme cu somnul. Cand dormeam bine in fiecare seara si eram relaxat in 2-3 saptamani parca tiuitul disparea. Si atunci cand sunt relaxat sau ma distrez pur si simplu nu mai aud tiuitul, ori din cauza ca uit de el si nu mai ma gandesc ca vai imi tiuie creierul, ori dispare ca prin minune.
Iar cand am un test greu la scoala sau invat si stau si ma concentrez tiuitul se aude mai tare, sau n-am eu ceva mai bun de facut si ma gandesc la el. ideea e ca parca singur ti-l bagi in cap. Daca asculti muzica incet toata ziua (incet ca sa nu deranjezi vecinii, in fine, sa ai un sunet pe fundal) si te distrezi ajungi sa nu-l mai bagi in seamna si poate disparea, cred. Chiar o sa incerc sa fac asta. poate scap dupa atatia ani de el.
PS: ziceau unii pe un forum ca acel tiuit provine de la radiatiile cosmine si doar unii oameni il pot auzi laughing

3 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Eu o păţesc şi nu mi se pare a fi ceva grav, dar dacă pe tine te înspăimântă ar trebui să să consulţi un medic, cel mai bine. Oricum, sunetele înalte nu sunt prea bune, asta-i clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Francezii au cel mai bun leac pentru cazul tau: ghilotina

| AleeMtf a răspuns:

In primul rand inceteaza cu muzica foarte puternica in preajma timpanel, timpanul este foarte foarte sensibil si poti sa ramai surd! Iti mai pot tiuii urechile si de la tensiune si sunt multe altele, eu una nu sunt medic si chiar daca un medic ti-ar raspunde fara un control n-ar putea sa iti zica sigur ce ai asa ca mai bine te duci pana la doctorul de familie si seara poti dormi linistit stiind sigur ce ai. Pupici.