| numesiprenume0 a întrebat:

De 5 zile am inceput sa iau glutamina, penteu a creste atat in masa musculara cat si in inaltime. As dori sa stiu in cat timp se vad efectele acesteia si cat timp trebuie sa le iau. As dori sa stiu si daca este o alegere buna si daca pot fi efecte negative. Va rog sa nu comentati cu postari gen: "Du-te la medic." Dau funda pentru cel mai concret raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu putem sa-ti dam un raspuns corect atata vreme cat nu stim nimic despre tine, ce varsta ai, care este greutatea si ialtimea ta, daca mananci mese sanatoase si regulate, cat efort fizic faci pe zi, si in ce consta el...samd.

| aXy99 a răspuns:

Renunta la ea. Daca te duci la sala (si stii ce sa faci) si mananci bine (x2g proteine/kg) nu prea ai nevoie de niimc, poate doar in perioadele de slabire. In inaltime nu vei creste, te asigur. Daca vrei sa cresti in masa musculara si nu mananci suficient, ia niste proteine. Dupa ce te mai informezi putin, poti sa iei si alte suplimente, gen creatina, BCAA, dar nu sunt necesare.

| DanielPH a răspuns:

Iei glutamina si bagi ciorba de fasole sau consumi cel putin 2g proteina per kg+ surplus caloric ca sa cresti?
Ca poti trage de fiare si sa mananci putin ca sa scazi, sa iei suplimente fara sala sau sa faci tragi prea putin, tot nu vei creste. Daca iei glutamina ia si un Whey, un gainer, o creatina si alte suplimente, nu faci nimic fara tras de fiare.

| Bobbb a răspuns:

Ai inceput sa faci cea mai mare greseala din viata ta, o sa-ti dai seama mai tarziu

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bobbb):

De ce? Glutamina ajuta la refacere.

De ce e "cea mai mare greseala" sa te refaci dupa un antrenament intens?

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

Este o mare greseala sa folosesti asa ceva... nu e nevoie sa iei glutamina...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lusiana_Rusu_1999):

De ce sa fie o "mare greseala"? DE CAND e o mare greseala sa te refaci? ( glutamina ajuta la refacere ).