| Cosmin156938383 a întrebat:

Salutare, de aproximativ o luna am gatul umflat de sub bărbie pana în mărul lui Adam, nu e chiar vizibil, doar cand incordez gatul sau dau capul pe spate, 2 ganglioni măriți, nedurerosi și mobili, nu ma doare nimic doar ca e deranjant și mă sperie puțin partea cu "gatul umflat", ideea e ca am avut și covid și nu știu mai exact când l-am luat, bănuiesc ca de vreo 3-4 săptămâni.
Ma puteți ajuta cu informații despre ce ar putea fi? Mai menționez și faptul ca mâine am programare la boli infectioase dar nu pot aștepta și faptul ca mi s-a inflamat un nodul în zona inghinala, dureros, am avut un cos și l-am spart și de atunci mi s-a mutat tot la gat și pe bărbie, bărbia fiind bulversata de coșuri cu rădăcină adâncă.
Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Covidul inflameaza ganglionii de la gat, subrat sau inghinal, este deja arhicunoscut acest lucru. Se vor retrage usor-usor in cateva luni sau chiar juam de an, depinzad strict de cat de puternic este sistemul tau imunitar.

Si eu am avut ganglionii inflamati si membri familiei mele, fiind unul din efectele post covid cu care ramanem dupa infectie.
Nu te stresa de la tata lucru doar mananca foaret sanatos ca sa-ti cresti imunitatea si iti va trece.

| Cosmin156938383 explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca mi e și umflat sub barbie, e o adenoaptie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cosmin156938383):

Atunci este bine sa ai niste investigatii medicale mai amanuntite.
sanatate multa!