| andreeee22 a întrebat:

De cateva luni am observat ca mi-au aparut in zona inghinala 2 ganglioni de dimensiuni mici, cam cat un bob de orez, mobili dar nedurerosi. Bineinteles ca m-am speriat foarte tare si am fugit la doctor unde mi-am facut o hemoleucograma care a iesit in limite normale apoi o ecografie la toata zona abdominala care a iesit normal. Am citit pe net ca ar putea fi o forma de cancer asa ca mi-am innebunit medicul de familie sa-mi dea un antibiotic, mi-a dat Rovamicina dar ganglionii nu mi-au disparut. Ceea ce ma sperie si mai mult este ca de vreo 2 luni am inceput sa am dureri de oase si articulatii si citisem ca ar putea fi de asemenea un simptom al cancerului. Intrebarea mea este: credeti ca ar putea fi cancer in ciuda faptului ca analizele mi-au iesit bine?
P.S. : Da, stiu, sunt o ipohondra incurabila. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru linistea ta, mergi si la alt medic.

| Hαppiηеss a răspuns:

Ca sa fie vorba de cancer acei ganglioni ar fi trebuit sa iasa in urma infectiei cu virusul HPV ( principala cauza a aparitiei cancerului de col uterin ) ca sa vezi exact despre ce este vorba fa-ti analize mai amanuntite la ginecologie in special testul Babes Papanicolau.
Daca toate acestea iti ies bine nu ai de ce sa iti faci griji.

| andreeee22 explică (pentru Hαppiηеss):

Inainte sa-i descopar am avut o infectie genitala si urinara destul de urata care incepuse sa-mi afecteze si regularitatea ciclului menstrual pentru care am luat antibiotice. Ar putea fi posibil ca aceasta infectie sa se fi localizat in ganglionii aceia? Mentionez ca de cand au aparut nu si-au modificat dimensiunile, doar ca uneori sunt foarte moi si mobili alteori sunt rigizi.