| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, de cateva luni sunt impreuna cu o fata care pana acum cateva zile a evitat sa imi spuna ca sufera de o boala pe care a capatat-o acum cativa ani, boala LES. A spus ca nu se va mai vindeca de ea toata viata si trebuie sa aiba un stil de viata diferit de al unui om normal (alimentatie, medicamente). Ma gandesc ca efectiv degeaba mai stau cu ea, daca nu poate avea copii? Sau daca poate, copiii pot iesi cu probleme? Ma gandesc serios sa ma despart de ea, dar nici nu as parasi-o, nu stiu incotro sa o iau, nu am cu cine sa discut…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

LES este lupus eritematos sistemic nefiind o boala contagioasa, dar una este una cronica, autoimuna pe care a facut-o ea, sau a mostenit-o si care ii va afecta sanatatea toata viata, dar de acre nu moare, fiindca nu este una grava.
Bineinteles ca poate avea copii si poate duce o viata perfect normala daca: manaca sanatos si dietetic numai ce are voie si nu bea alcool deloc, putand ajunge la 80-90 de ani, fara probleme.

| LPCTSTR a răspuns:

LEMS = LES
"What are the LEMS-related risks during pregnancy?
There are two cases in the literature of women with LEMS giving birth. In the first case, doctors had diagnosed the mother five years prior to the pregnancy. In the second case, the mother was diagnosed with LEMS as a result of muscle weakness that developed in the third trimester of the pregnancy. In both instances, the babies were healthy and had normal births."

"Can my baby inherit LEMS?
There are some genetic factors that can predispose people to develop LEMS, but researchers have not found a direct genetic cause for LEMS.
A risk with autoimmune diseases like LEMS is that the antibodies that the mother produces may affect the baby. However, in both published cases of LEMS pregnancies, the baby was not affected."
https://lamberteatonnews.com/health-insights/pregnancy-and-lems/
Deci poate avea copii si din cazurile existente nu s-au gasit corelatii directe, insa trebuie sa vorbiti cu doctori.

Pare ca o placi, nu vad cum boala ei este un impediment pentru emotia voastra; boala nu e contagioasa, deci puteti trai o viata normala.

| Eireann a răspuns:

Prin LES vrei sa spui lupus eritematos sistemic? "Femeile insarcinate cu lupus prezinta un risc crescut de avort spontan. Lupusul creste riscul de hipertensiune arteriala in timpul sarcinii (preeclampsie) si de nastere prematura. Pentru a reduce riscul acestor complicatii, medicul ginecolog va recomanda temporizarea sarcinii pana cand boala este controlata de cel putin sase luni."
Am o colega de munca care are lupus si 3 copii perfect normali si sanatosi.

| Eireann a răspuns:

LEMS = Lambert-Eaton myasthenic syndrome
dar LES = Lupus eritematos sistemic. Ambele sunt boli autoimune dar nu sunt la fel (in plus LEMS e foarte rar si apare de obicei pe fondul unui cancer pulmonar la persoane peste 60 de ani.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca iti pui acele intrebari nu prea mai ai ce cauta cu ea deoarece este evident ca nu o iubesti.

| Ilincoana a răspuns:

Daca odata ce dati de greu tu cauti sa iti iei eschiva, este clar ca nu ai suficiente sentimente investite in relatie. Daca asta este un criteriu obligatoriu pe care il ai referitor la partenera si daca esti impreuna cu fete doar pentru casatorie ( nu hook-up coulture sau degeaba ) atunci este un motiv valid pentru care sa nu mai fiti impreuna ( in cazul in care ea NU poate face copii ). Simplul fapt ca iti pui intrebarea asta deja dovedeste ca nu o iubesti suficient si ca esti un las. E viata ta totusi, daca esti un las si o parasesti, sa fii sincer cu tine si sa nu negi ca esti un las. E viata ta si tu alegi daca vrei sa ai de-a face cu asta. Decizia e a ta. Imi pare rau pentru iubita ta, pentru ce trece ea. In situatii de genul asta oamenii vor sa se simta alinati, vor sa simta ca esti acolo pentru ei si ca se pot sprijini de tine. Faptul ca tu pleci imediat ce dai de greu spune foarte multe despre tine si ii da ei motive sa nu mai aiba incredere in potentialii parteneri. Ai grija ce faci. Sper sa faci alegerea corecta si sa te lasi ghidat de inima si NU DE POSIBILE FRICI.

| DenisaNco a răspuns:

Sper doar să te laşi ghidat de bunătate si raționament,faptul că tu o vei părăsi acum ca ai aflat că sufera de aceasta boala. nu o sa facă decât mai rău pentru ea, fii om bun şi gândeşte-te că a ascuns asta de tine pentru că i-a fost frică să nu te piarda, iar tu chiar asta ai de gand sa faci, sa o paraseşti. din ce spui reiese că nu o paraseşti din cauza că nu stii cum să i-o spui, nimeni nu este capabil si in masura să te influenteze ce si cum sa faci, tu doar procedeaza cum iti spune sufletul. si nu te lăsa ghidat de gandurile negre gen "o sa moara" sau "nu o sa avem niciodata copii". ea are nevoie de tine acum mai mult ca niciodata, sprijinul emotional si cel moral o pot ajuta chiar sa treaca peste si sa invingă nu spun sa te pui in locul ei Doamne fereste, dar gandeste-te ca asta pare a fi un challange pentru tine.

Gandeste-te ca puteti trece impreuna peste, si chiar daca sentimentele tale de iubire fata de ea s-au schimbat asta nu inseamna ca nu ii mai poti fi alaturi sau ca o data cu ele ea nu mai inseamna nimic, crede-ma ca poti salva o viata numai prin ganduri bune si suflet deschis, pozitivitatea aduce tăria si te face sa lupti si sa mergi mai departe, nu fi laş si nu te speria, o faci si pentru tine, nu numai pentru ea!

Unde-s multi puterea creşte, bless you!