| Ionut3399 a întrebat:

Salutare, de ceva timp mi s-a umflat gingia cumva peste maseaua din partea dreapta jos, cea din fata celei de minte. Acum a inceput sa ma si doara destul de tare inflamatia si s-a mutat si sus. In acelasi timp a aparut si o durere de gat, nu stiu cat de ciudat e dar ma doare pe jumatatea dreapta gatul nu in intregime cum e durerea atunci cand facem rosu in gat. Ce Doamne iarta-ma sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Puroi la măsea.Asta se tratează la stomatolog unde în primă fază îţi va prescie antibiotice apoi se va ocupa de eliminarea cauzei abcesului(asta poate fi din mai multe cauze:carie, nerv mort, etc.)

| Ionut3399 explică (pentru DeyCj):

De fapt, cauza e cresterea maselei de minte

| anonimg a răspuns:

Trebuie să mergi neapărat la stomatolog. Numai acolo poate fi eliminată infecția și îndepărtată caria.

| HeeVTM a răspuns:

Abcesul dentar este o punga de puroi ce poate aparea in diferite parti ale dintelui afectat. Acesta este cauzat de o infectie bacteriana si provoaca durere moderata sau severa, care poate radia uneori catre urechi, maxilar sau gat.

In functie de localizarea infectiei, exista mai multe tipuri de abces dentar. Cele mai des intalnite sunt:

Abscesul periapical este localizat la varful radacinii dintelui infectat.
Abcesul parodontal este localizat pe gingia de langa radacina dintelui afectat. Acest tip de abces se poate extinde catre tesutut si os.
Abcesul gingival este localizat pe gingii.
Simptome
Principalul simptom al unui abces dentar este durerea pulsatila localizata langa un dinte sau la nivelul gingiilor. De obicei, aceasta durere apare din senin si se intensifica odata cu trecerea timpului.

Alte simptome includ:

durere care radiaza catre urechi, maxilar sau gat;
durere care se intensifica atunci cand te intinzi pe pat;
durere care apare atunci cand mesteci sau musti;
fata rosie si umflata;
gingii inflamate;
sensibilitate dentara;
dinti decolorati;
dinti care se misca;
respiratie urat mirositoare;
gust neplacut in gura;
ganglionii limfatici de la nivelul gatului si/sau de sub maxilar se umfla si devin sensibili;
febra.

Tratament abces gingival

În cele mai multe cazuri abcesul este rezultatul unei igiene orale slabe. Întreţinerea unei bune sănătăţi orale este cea mai bună modalitate pentru a evita abcesele.

Dacă aţi constatat deja existenţa unui abces în cavitatea bucală, medicul poate recomanda antibiotice pentru a vindeca infecţia. Acest lucru este adesea recomandat împreună cu:

O curăţare profundă efectuată de către un medic stomatolog în cazul gingiilor nesănătoase;
Obturaţie de canal atunci când cauza este o carie dentară;
Ajustarea protezelor dentare atunci când cauza este o proteză montată deficitar;
Tratamentul abcesului la domiciliu

Deşi vă recomandăm insistent că dacă sesizaţi apariţia unui abces să vizitaţi cât mai curând medicul dumneavoastră stomatolog, mai jos vă prezentăm câteva remedii pe care le puteţi încerca la domiciliu:

Clătire cu apă sărată;
Clătirea gurii cu apă de gură pe bază de peroxid de hidogen;
Clătirea cavităţii bucale cu suc de usturoi;
Aplicare ulei de cătină în zona afectată