| Robert17x a întrebat:

Salutare,de ieri a inceput sa am niste faze in care ma doare partea de jos stanga a abdomenului, care se extinde la testiculul stang si uneori spre picior.De la ce poate fi? Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Pot fi diverse cauze:inflamatie a epididimului, sciatica acuta, hipertensiune epididimala etc.

Mai ai si alte simptome sau ai avut activitati neobisnuite de curand?

| Robert17x explică (pentru Floridori):

Ahm,alte simptome nu am mai avut, poate putina ameteala, dar eram si foarte obosit ce-i drept.Si ce anume activitati?

| Floridori a răspuns (pentru Robert17x):

Daca ti s-ar fi intamplat ceva deosebit, ti-ai fi adus aminte... happy
Incearca sa masezi zona testiculului (si nu, nu o zic in gluma!). Daca este vorba doar de o hipertensiune epididimala, ar trebui sa treaca in vreo 2 zile.
Insa daca disconfortul continua, ar putea fi vorba de o inflamatie, o infectie etc. si ar fi ideal sa ii faci o vizita medicului.
Multa sanatate!

| Robert17x explică (pentru Floridori):

Mersi mult de ajutor, am crezut ca am ceva cancer testicular ca se potrivea un simptom, adica zona durerii happy dar acum stiu ca ori am ceva hipertensiune la epididima, ori hernie inghinala

| Floridori a răspuns (pentru Robert17x):

Tu te gandesti la ce e mai rau? laughing
Speram sa nu fie chiar asa cum crezi tu si sa fie ceva ce se poate rezolva mai usor happy
Hernia inghinala are ca simptom principal o proeminenta (o mica galma) in zona osului pubian.

| Robert17x explică (pentru Floridori):

Ca dupa sa fiu mai usurat happy dar mersi, acum stiu ca n-am nici hernie happy

| Floridori a răspuns (pentru Robert17x):

laughing buna logica ta si interesanta!
Eu iti doresc sanatate si sper sa treaca.Sa nu fie nici ce ai zis tu, nici inflamatie, nici infectie, nici sciatica.Sa fie doar o hipertensiune in acea zona si nimic mai mult.Eu sunt mai optimista happy

| Robert17x explică (pentru Floridori):

Mersi mult, apreciez happy sanatate si tie

| Floridori a răspuns (pentru Robert17x):

Multumesc! Cu mare drag!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca hernie inghinala. părerea mea e ca ar trebui sa vizitezi urgent un medic de familie.