| tinuolaru1234 a întrebat:

Salutare! De o lună mă confrunt cu durere de cap în fiecare zi. Durere care e moderată, nu mă împiedică să fac ceva, însă e stresantă situația.
Durerea apare de obicei după ora 12 după masa, fiind treaz de la ora 8. De la ora 12 apare și dispare pe tot parcursul zilei, nu e o durere continuă.
Menționez că am sinuzită din 2019 (atunci am avut prima activare a ei) iar de atunci am mai avut activări care au dispărut cu medicamente din farmacie și inhalații. Acum nu trece durerea nici cu medicamente. Iau pastile de durere și tot nu dispare.
Resimt durerea inclusiv in zona frunții, vârful capului, laterale pe lângă urechi (mai intens am observat că este pe dreapta), mai resimt uneori și în obraji și in spatele ochiului drept.
Durerea trece o perioadă dacă mă pun in pat și mă odihnesc.

Am de gând să fac un control la neurolog, poate si un CT pentru că nu pot rezista 30 min la RMN.
Ceva sfaturi și informații dacă e de îngrijorat sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibile cauze ale durerilor de cap:
- tensiunea arteriala, ca-i posibil foarte mare sau foarte mica.
- ochii putand fii vorba de oboseala si tensiunea ochilor, care trebuie verificata la Oftalmolog. Statul pe ecrane electronice ore in sir, pot duce la dureri de cap.
- odihna de noapte - daca te culci dupa 11 noaptea
- sinuzita
- posibil tumori - daca se foloseste telefonul intens
- dereglari hormonale
- pietre sau infectii la rinchi
- cancere in corp, samd

| sierra1 a răspuns:

Ce job ai, cât e de stresant?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este de îngrijorat, dar nici de neglijat.
Mini sfaturi.
Sculare la 06.00 culcare la 22.00
Dacă poți după masa de prânz la ora 13, siestă de o oră,,
Alimentația ca medicament. Nu spun carne, vegană, paleo, nu spun nimic, vezi ce anume îți priește.
Muncă 8-12. 14-18.
18.30 masa de seară, nu mai târziu.
18.30 - 21.30 hobby, plimbat cu și fără cățel. socializare cu familia sau prieteni.
Fă asta timp de 3 luni de zile și vezi ce iese.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu putem stii sigur, putem doar sa-ti uram succes si sanatate la investigatiile pe care o sa le faci. O sa iti spuna neurologul dupa consult, ce ai. Important e sa spui absolut tot ce simti neobisnuit la tine si sa nu minti doctorul daca te intreaba ce ai luat sau ce ai facut. Asta daca vrei sa ai un diagnoctic precis. Multa sanatate!

| healerdx7 a răspuns:

Cate ore dormi noaptea? Cata apa bei pe zi si ce mananci?
Iei medicamente in mod uzual pentru ceva?
Mai ai si alte probleme medicale care te deranjeaza?

La cap se face RMN mai ales pentru ce te intereseaza pe tine laughing.
De ce nu rezisti?