| gyo_8403 a întrebat:

Salutare,
de vreo saptamana mi-a aparut o bubita pe partea interioara a buzei si cand mananc ceva sarat sau rosii, ma ustura de mor, cum as putea scapa de ea. vad ca singura nu trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| LoveAngel223 a răspuns:

Este posibil sa fie o afta bucala si ca sa o elimini mergi la farmacie si ceri solutie pentru afte bucale dupa care te dai cu ea pe,, bubita'' si trece in 1 saptamana/2

| Yzzza a răspuns:

Poate e herpes. Poti pune plasture din ala de care arata la televizor, sau poti pune crema...ACICLOVIR se numeste.Sau daca nu e herpes poti sa pui tot aciclovir.Dar cel mai probabil e ca e herpes.

| DevilLife a răspuns:

Si eu am una la fel si am pus pasta de dinti.Mai e, dar e foarte mica si nu ma mai doare deloc.E un pic cam ciudat sa stai cu buza asa in afara sa se usuce pasta de dinti, dar isi face efectul.Eu tot timpul folosesc pasta de dinti la bubite de genul(mie de obicei imi apar si de la temperatura). Incearca si tu cu pasta, o pui pe bubita(dar sa fie un pic mai multa)si o lasi sa se intareasca bine pe bubita, dupa o dai jos si te asigur ca o sa scapi de eabig grin

| TheCritic a răspuns:

Hm...am asa ceva cam la o luna.Iti iei de la farmacie o sticluta de gligerina boraxata.E pana in 5 lei.Iti trece in urmatoarea zi. Aplici pe bubita cu un betisor din ala pentru igiena urechilortongue

| AlinnutSsa a răspuns:

Bunahappy

Stiu cum e si eu am mai avut sad e dureros

Dati cu glicerina boraxata sau alt ceva asemanator de la farmacie [ mie mi-a trecut cu o solutie, ceva pentru afte thinking parca ]

| ღDangoღDaikazokuღ a răspuns:

Cred ca e herpes. Incearca plasturele ala Compeed sau crema "aciclovir".

| Raton a răspuns:

Aiai o afta, de obicei trece singura. eu puneam putin ness pe ea si trecea in vreo cinci minute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un abces, ia-ti de la farmacie glicerina boraxata

| stefi9325 a răspuns:

Si eu am avut, si imi placea atunci cand ma ustura, trece singura

| ĺuЂĺřξ a răspuns:

Pai poti sa iti cumperi o apa de gura; am avut si eu recent se numesc afte; am folosit Corsodyl e apa de gur si e foarte eficienta mie mi-a trecut in 2 zile...bafta love struck

| Adriana1508 a răspuns:

Buna! Cu glicerina boraxata...ti-o poti cumapara de la farmacie si te dai de aproximativ 10 ori pe zi pentru ca asa trece mai repede.

| Hotin_7872 a răspuns:

Si eu am avut si m-am dat cu albastru de metil si in doua zile iti trece ...sunt ff sigur!

| KfsCrossfire a răspuns:

Nu Stiu! sa stii eu as zice sa te duci la Doctor pentru a vedea Ce este acea Bubita! big grin asta este parerea mea sa stii!
Salut la toata lumea By KfsCrossfire

| BlonduGaby a răspuns:

Dealea imi apar si mie din cauza ca nu te speli pe maine cand mananci daca te speli pe maine iti trece in cateva zile 2-3