| SimplePerfect a întrebat:

Mi-a aparut ca un fel de bubita pe partea de jos a buzei si ma doare. E de culoare galbuie. Ce sa fac? Help pls.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Este vorba despre herpes simplex (HSV-1)!
Printre metodele naturiste ce previn apariția sau tratarea acestuia se numără :ceaiul negru, tinctura de propolis și lizina. După ce bei ceaiul negru, folosește pliculețul pentru a masa zona afectată. Tinctura de propolis se aplică cu grijă, cu ajutorul unui bețișor pentru curățarea urechilor. Acestea se găsesc la plafar, însă poți cumpăra și unguent Aciclovir de la Farmacie.
Sănătate!

| PinkPanther a răspuns:

E herpes, lasa zoviraxul. Ia aciclovir crema si tablete, e mai bun decat zovirax si mai ieftin. Cere sa fie produs in Romania, e acelasi lucru cu cel strain, tot concentratiile alea le are doar ca nnu mai platesti taxele vamale si ajungi la jumatate din pret.

| Cassie13 a răspuns:

Ti-a iesit herpes.Du-te la farmacie si cere sa iti dea Zovirax.E foarte buna.Am folosit si eu. Funda!?:O3

| JustaPaRtOfMe a răspuns:

Buna! dupa cum zici, s'ar putea sa fie herpes. eu am facut de mai multe ori. daca nu ti'a iesit doar de cateva ore, ia o discheta de vata si pune pe ea putin otet si tamponeaza'ti bubita, pentru a evita sa se dezvolte si sa se faca mai mare.va ustura putin dar da rezultate! insa... daca ti'a iesit de ieri sau de aseara, atunci te sfatuiesc sa inghiti cate o tableta de aciclovir de doua ori pe zi daca tin bine minte daca nu e bine si o data.sau exista aciclovir crema.
evita sa il sacai si sa tot pui mana pe el pentru ca se infecteaza.
incearca si cu pasta de dinti mentolata casa amelioreze durerea dar nu prea da rezultate in distrugerea bubitei.
sper sa scapi de ea cat mai repedekiss