| Whitesnake99 a întrebat:

Salutare, din primavara si pana acum am luat vitamina D la recomandarea medicului pentru ca imi iesise la analize ca aveam carenta. Intrebarea e pot sa continui sa iau cate 2000 unitati pe zi? Are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dyermaker a răspuns:

Andrei, in functie de analize. Daca esti pe minim sau sub minim, recomandarea e sa continui sa iei 2000 unitati pe zi, mai ales in perioada asta. Daca ti-au crescut valorile si esti ok, poti continua cu 1000 de unitati pe zi pe timpul iernii. Daca insa iei si nu cresc valorile, iti recomand sa nu mai arunci banii si sa iti comanzi de aici Dekristol: https://www.eumed.ro/product/dekristol-1-000-u-i-tablete.358752.html. La mine e singurul care a functionat :)

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti sa iei linistit.

| alina2k18 a răspuns:

Te duci la medic din nou sa repeti analizele si sa iti ajusteze doza de intretinere.

| Sonia822 a răspuns:

E maximum. N-ai stat suficient la soare? Ai fost la mare? Si vezi ca ingrasha

| aXy99 a răspuns (pentru Sonia822):

Nicio vitamina nu ingrasa, lol. Vitaminele sunt micronutrienti, nu macronutrienti, iar micronutrientii NU au kcal.

| Sonia822 a răspuns (pentru aXy99):

II da o pofta de mancare de ia 5 kg pe luna

| aXy99 a răspuns (pentru Sonia822):

Si pe Pamant?