| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! E adevarat ca daca vreau sa imi fac un detartraj o se se carieze mai greu dintii?
Eu vreau azi sa imi incep lucrarea la dinti!
Am cam 8-9 dinti de făcut de toti care implică un dinte e dus de tot si vreau sa il scoata si si îl înlocuiesc si imi pune 2 si e 200 lei unul, restul dintilor merg salvati si sunt cariute mici, medii si mari, merge sa imi fac detartraj?
Oare o sa ma ia toata lucrarea mai mult de 20-25 de milioane? Eu ma duc la acelasi dentint la care a fost si mama, ea a avut 14 dinti de pus si i-a luat cam 37milioane cu tot cu scos, tratat si pus!
Dentistul ala e tânăr are în jur de 30 de ani nu stiu sigur, adică are terminata facultate de vreo 5-7 ani,c ând îi făcea mamei dinții era angajat, iar acum si-a deschis cabinetul lui!
Si alta chestie!
Cand eram minor m-am dus la dentist pe gratis, era alt dentist, mi-a pus plombe dar au căzut peste câteva săptămâni la școală în timp ce mâncam viva. Oare nu a vrut sa isi dădea interesul pentru ca era pe gratis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda un dentist cu experinta, mai batran, sau cel putin peste 40 de ani, chiar daca este un picut mai scump, macar nu-ti cad plombele si nu risti formarea altor carii.
Dentisti din ziua de azi, sunt facuti pe banda rulanta si nu prea se duc ei pe la fcaultate, cumparandu-si examenele cu bani, deci nu prea au habar de experinta si lucrat carii, asa cum este corect.

Inca ceva, platile in ziua de azi se fac in lei/roni normali.
Nu mai plateste nimeni cu milioane vechi, ca alea au iesit din uz acum 10 ani.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Sa iti zic o chestie pe care tu nu sa intelegi niciodata!
Asa ii aud pe toti ca astea bătrâni sunt mai buni ca au mai multi ani de experiență!
Asta nu e adevarat, mereu s-a intamplat chestii nasoale la batrani in orice, am fost la un batran să îmi inregistrez o piesă si o zis ca el e bun ca are programe, ca are 30 de ani de productie dar rahat, mi-a facut un mixmaster de rahat, dar unul cu un am, sau 2 de experienta îl rupe! Pe scurt nu am încredere in oamenii in varsta
Sa trecem la subiect!
Ala la care ma duc eu are doar cativa ani de cand e dentist, acum si-a deschis cabinetul si o sa isi dea interesul ca sa aiba clienti!
Astea batrani nu isi prea dau interesul, fiindcă s-au plictisit de meserie, au si clienti de pana mea!

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Hai sa-ti spun o chestie: 90% din astia care abia au iesit de pe bancile facultatii nu stiu sa profeseze si in loc sa-ti iei riscul sa-ti distruga dantura cand mai platetsi si un morman de bani, mai bine te duci la unul cu experinta si ai siguranta ca a lucrarea buna in gura.
Am vazut destui ageamii care au produs semipareze oamenilor prin sectionarea nervilor in mai multe locuri, am vazut si carii reparate unde in juma de an s-a rupt dintele si sincer, nu dau doi bani pe incepatori in ale meseriei, ac nu pot bate la experinat un stomatolog cu vechime si experinta.

Dar, dupa cum spuneam, sunt banii tai si gurita ta.
Alege pe cine vrei, dar sa nu te surpinda ca-n cativa ani te intorci la el cu dintii sparti, sau carii avansate, sub plombele lucrate superficial.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Medicul asta are vreo 5 ani cam asa de experienta!
Am fost la o dentista cam in jur 40 de ani maxim 50 dar nu cred ca are 50 de ani, mie mi-a facut niste lucrari de rahat, la toate mi-au căzut plombele, mi-au cazut in timp ce mancam viva!
Oricum la sfarsit o să îmi faca si detaltraj!

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca eu nu stiu? dar asa se spune 20-25 de milioane ar veni 2000-2500 lei

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca esti cat de cat inteligent, nu mai spune "milioane" la cativa lei, ca omul nu-ti va spune ca esti prost, dar cu siguranta va gandii acest lucru.
Milioanele vechi au iesit din uz de peste 10 ani!

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Asa pronuntam noi, la 100 lei un milion, la 1000 zece milioane, se pronunță mai usor, eu le mai spune bete, gen la mare am facut 59 de bete?

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Atunci lasa-i pe "noi" si invata TU sa spui corect: 100 lei in loc de milioane, ca eu una ti-as arata usa daca mi-ai veni la un interviu de job si mi-ai vorbi de milioane, considerand ca nu esti capabil nici macar sa citesti banii curenti.
In ce privesc termenii folositi de smecheri si cocalari, iarasi este un impediment, care are impact masiv in cum esti privit si judecat de ceilalti, din fata ta.
Stiu ca momentan te invarti printre copii de varsta ta, dar te invat de bine, ca sa iesi din tiparul copierii prostilor, invatand sa vorbesti ca un copil inteligent, care gandeste cu propriul creier.

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Si parintii mei asa pronuntă si pe toti ii aud ca vorbesc asa,de la prieteni pana la neamuri!
De exemplu eu sunt Moldovean(nu din republica moldova)
O să mă critici că vorbesc cu ci faci,undi ești,mai merjim la bâlci sau la pepene nu ii zic pepene,îi zic harbuz si la pepene galben zămos!
Stii ce fel de persoană te văd?
Cu nasul pe sus!
Daca nu iti place ceva critici,daca nu iti place un gen de muzică spui ca oamenii ăia sunt nu stiu cum, că înjură,si ce fiecare este fiecare libera să facă ceva,singurul meu vis este să devin Trapperi și să când,si sa spun în piese despre oricine mă enervează!
Cine m-a rănit,o belit mâțul cu mine,o fata si-a batut joc de mine si mi s-a pus tare pata pe ea,o iubeam foarte mult si cand am vazut cum e ea, m-am enervat si i-am scos o piesă precum că e zdreanta, sarpe si asa mai departe!
In fine acum ce imi doresc eu este sa fiu singur si sa nu mai aud de nimeni!
Daca ar fi totul după mine, as face sa nu mai existe zi, sa existe doar noapte!

| Violleta2022 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da-le pace altora, daca vrei sa arati lumii ca esti un copil destupat la minte si istet.
Ajusteaza-ti vocabularul si incearca sa pronunti corect, ca tu abia pasesti in viata, iar greselile astea te costa scump.
Vad ca esti moldovean, dar stiu si ca poti vorbi corect romaneste, fara regionalisme, de aceea iti spun ca-i bine sa-ti ajustezi vocabularul, daca vrei sa patrunzi in lumea civilizata si elevata, urcand pe o scara ierarhica, ajungand cinea important.
Nu mai copia pe prosti sau oameni limitati si inculti, asta incerc sa-ti spun, ca nu-ti ajuta la nimic, te trag in mocirla lor, te tin acolo, limitat.
Fii mai cu ambitie si invata sa vorbesti frumos, sa fii respectuos, sa ai un vocabular elevat si cel mai important: sa vorbesti corect!
Asta te va ajuta si sa ai succes la fete, nu doar in viata!

| nyoentox2002 explică (pentru Violleta2022):

Pai ca sa o luam logic, e normal ca atunci cand sunt în preajma fetelor vorbesc frumos, dar nu o fi sa injur sau ceva de genul, gen cand mai sunt cu baietii, mai injuram, vorbim prostii(mai mult despre chestiile sexuale)Injuraturile mi se par ceva normal dar din ce am fost facuti noi? Din două organe genitale pe care le pronunțăm zi de zi!
Toata lumea injura sau o injurat in viata lui!
Injuraturile sunt de 2 feluri:Spuse la nervi si spuse din glumă adică caterinca!
Si ce să zic eu de fete?
Nu am nevoie de ele!
Mai degraba prefer banii pentru ca ei nu ranesc,iubirea rănește!
Am fost îndrăgostit de o fata si și-a bătut joc de mine,mi-a dat sperante false si m-a folosit,a vrut sa il uite pe fostul ei si m-a mintit,m-a folosit drept o rezerva,m-a apropiat si îndepartat de câte ori a avut chef, nu o sa o iert niciodată pe zdreanta aia, o urasc din toata inima si regret ca am întâlnit-o în viață, ii doresc tot răul din lume!
Nu o sa mă mai îndragostesc niciodată, e ceva foarte rar la cativa ani, dacă o sa se intample iar o sa fie degeaba si iar o sa sufăr!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitats a-ti spun ceva important:

Un medic foarte bun, se cunoaste intotdeauna dupa cat de aglomerat este!

| anonimg a răspuns:

Cum nu cunoști dentiști buni și ieftini din localitatea ta, și nici nu ai pe cine să întrebi, în locul tău aș intra în cabinetele mai multor medici stomatologi unde i-aș întreba ce prețuri au legate de problemele pe care le am.

Era bine să îți spui localitatea, în cazul că cineva ți-ar recomanda (chiar și în mesaj privat) un cabinet stomatologic și bun și ieftin.

| skl95 a răspuns:

Detratrajul nu e scump, eu m-am facut la toti dintii si m-a ajuns vreo 250 sau 300 lei. Iar faza cu plombele cazute la dentistul gratis e posibil sa fii cazut din cauza lipsei lui de interes sau poate materialele lui sunt proaste.

| nyoentox2002 explică (pentru skl95):

La mine merge gen dupa ce imi fac toti dintii sa imi faca detaltrajul ca ultima etapa?

| skl95 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da,asa procedez si eu.