| andreea271828 a întrebat:

E posibil sa am probleme mintale, deci cei care va stiti mai sensibili, va rog sa nu cititi ce voi scrie.
Sa incep cu inceputul. In ultimele 4 saptamani am suferit esecuri extrem de grave din punctul meu de vedere, care mi-au ruinat viitorul sau, cel putin, aspiratiile mele de viitor/visurile. Fiind o perioada foarte scurta dar incarcata de instabilitate emotionala, am devenit adepta a ceea ce se cheama self-harming. In trecut am mai avut de doua ori tendinta de a ma taia pe maini, dar cu mult timp in urma si mult mai putin, rani deloc adanci. Nu ma pricep sa descriu, dar ma ajuta foarte mult sa fiu eu cea care imi face rau, mai degraba decat alti factori externi, asupra carora eu nu am niciun control. E o perioada dominata de suferinta. Doar mama ma incurajeaza sa trec peste ce s-a intamplat, restul lumii, inclusiv tata, doar imi arunca cuvinte seci de incurajare, razand in sinea lor de cat de proasta am fost. Ar mai fi un caz special, e vorba de un baiat de care imi place, dar in ultima vreme am tot incercat sa ma indepartez de el, cumva incerc sa atrag tot raul posibil acum, daca tot e o perioada de suferinte intense, sa mi se intample toate acum. El, insa, ma sustine si incearca sa ma consoleze, ceea ce ma face si mai mult sa cred ca nu merit sa-l fi cunoscut, ca e prea bun pentru mine. Ar mai fi de mentionat ca m-am certat si cu cea mai buna prietena (singura, de alfel), care, la fel ca restul, era draguta de complezenta; ei, de fapt, nu ii pasa deloc de mine. Am trait intr-o minciuna.
Pana aici am contextualizat putin. Acum, problema este urmatoarea. Pe langa taiatul pe maini, care e ok (fiindca nu imi tai venele; eu vreau sa sufar, nu sa mor), am inceput sa ma dau cu capul de podea si de pereti, cam in fiecare zi. Si dimineata, si seara. Mai exact, de fiecare data cand imi trece durerea de cap, simt ca lipseste ceva, simt ca nu merit confortul de a fi bine si simt nevoia de a ma lovi din nou. Pe langa asta, imi dau pumni in cap si palme, practic, intreaga suprafata craniana ma doare constant, nu doar o anumita zona. Self-harming-ul/autovatamarea ma linisteste, insa, nu as vrea sa ajung sa am probleme permanente, sa imi distrug viata definitiv. Am inteles, din ce mi-a zis mama, ca nu e deloc bine ce imi fac capului meu, fiindca se pot forma cheaguri de sange si o sa am nevoie de operatie.
Intrebarile sunt asa:
1.) E adevarata faza cu cheagurile de sange?
2.) Imi puteti recomanda alta modalitate de a suferi, dar care e mai "safe", care sa nu imi cauzeze probleme pe termen lung?
PS: imi dau seama ca e doar o etapa in viata mea, probabil cu totii suntem in depresie la un moment dat, nu cred ca e nimic grav si sunt convinsa ca o sa imi treaca dupa cateva luni de suferinte. Cert este ca nu ma ajuta prea mult cuvintele, eu am nevoie de fapte. "Timpul vindeca" e o vorba care ma caracterizeaza in fiecare situatie cand agonizez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, faza cu cheagul de sânge, daca se poate forma sau nu, sincer, nu știu. probabil la mai multe lovituri, nu sunt nici pe de-o parte "specializata in domeniul asta de biologie". Ideea e că tu ți-ai introdus o idee nu tocmai plăcută în tine, posibil sa fie o perioadă scurtă care să treacă, dar nu poți te poți lăsa pe tine să-ți faci atâta rău cu un scop pe care tu ți l-ai impus. Înainte să te chinui sa rezolvi situația, trebuie sa descoperi ce te determina sa "te distrugi treptat". Gândește-te daca ai făcut anumite fapte care acum par sa se întoarcă asupra ta, dar, dacă îți dai seama de asta, nu te îngropa in gândurile astea seci, ci încearcă ca pe viitor sa devii un om care să împlinească propria persoana. Mai pe scurt, să fii tu așa cum te simți bine, excluzând durerile pe care vrei sa ți le provoci. De fiecare dată când simți nevoia să te tai, gândește-te că durerea fizică trece, dar cea psihică rămâne. Și peste câțiva ani, sau chiar zile, minute, secunde, o să regreți. Tu de fapt nu îți dorești raul. Ai impresia că ești tu aia rea din toată povestea supranumită viața, dar nu e așa. Drept dovadă, prietena ta, care, din câte ai spus tu, te-a trădat. Poate nu e cea mai buna mentalitate și sfat pe care ți l-aș putea da, dar te poti închipui pe tine înainte tuturor. Nu la laude, și altele de pe ramura asta, ci calități ce te pot face cu adevarat fericita. Nu te simți bine când te lovești, asta crezi tu, te minti. Apreciază că ai oameni alaturi, de exemplu mama ta, nu te mai indeparta de adevăr, indiferent daca trăiești cu capul in nori, trebuie sa ai picioarele pe pământ și capul să îl scoți la suprafață de fiecare dată când e nevoie. Și când e nevoie? Atunci când creierul îți spune sa faci ceea ce sufletul realistic nu vrea. In loc sa urli, plânge. In loc sa te tai, consoleaza-te cu tine însăți, intreaba-te daca ești chiar tu "cea dorita" atunci când faci astfel de lucruri, sau asta e un remediu acru, prost, in care te-ai blocat. Caută ieșirea, chiar daca situația e un labirint neprevăzut, imprevizibil. Pastreaza-l pe Dumnezeu în minte, in suflet, acolo unde ai nevoie de minune curată și rugăciunea în gand happy

| andreea271828 explică (pentru anonim_4396):

Buna! Multumesc de sfaturi si incurajari. Iti voi da funda deoarece raspunsul tau mi s-a parut cel mai consistent (chiar daca nu mi-ai raspuns la intrebari) si pentru ca mi-ai lasat impresia placuta ca iti pasa, desi nu ne cunoastem.
Raspunsurile tuturor m-au afectat, mai exact, am gasit singura rezolvarea celei de a doua intrebari. M-a durut cand am citit cum unii interpreteaza actiunile mele ca pe un gest disperat de a obtine atentie. Nu e asta. Si nu am de gand sa merg la un medic, nu cred ca m-ar ajuta cu nimic. Am incercat sa ma documentez si eu, sa vad daca am intr-adevar o problema serioasa. Se pare ca nu e cazul, drept dovada cei interesati puteti cauta ''self harming'' pe google si o sa vedeti ca nu sunt singura care a recurs la metoda asta de a se detensiona. In schimb, m-a ajutat faptul ca ati ras de mine. Era suferinta de care aveam nevoie, poate suna ciudat pentru voi (chiar si pentru mine, de fapt), dar cred ca a fost singura umilinta pe care am adorat-o in viata mea. Multumesc tuturor care au raspuns.

7 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Iti recomand sa mergi la doctor pentru antidepresive/neuroleptice iti vor lua suferință aceea si nu vei mai face asta.

| Crackman a răspuns:

Nu ai nimic.
Da, daca te dai cu capul poti sa faci multe inclusiv chagurile.
Trebuie sa faci ce am facut eu happy
Intr o dimineata m-am ridicat din pat si am zis f*** it.
Orice rau, persoana, idee, fapt ii zambesc larg si plec mai departe si o cataloghez ca experienta.
Cum ai zis si tu lucrurile au factori externi ce nu poti controla.
De ce sa te auto ranesti pentru atentie. Apropo baiatul ala si mama ta sufera mai mult decat tine doar din simplul fapt ca te vad si nu poate nimic sa faca

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Raizing a răspuns:

Mai safe este sa nu mai continui in a te rani!
Chiar daca iti faci rau/rani, nu poti da timpul inapoi si nici schimba nimic.

Cand esti asa mai nervoasa incarca sa folosesti pernele.Ia-le distrugele, loveste-te cu ele in cap, arunca cu ele prin casa.Iar problema la cap, mergi la 1 medic...

| BoBoAlin a răspuns:

Copilașșșș, stai puțin, nu te critic dar..in primul rând din câte se vede ai o vârstă fragilă și poate ești ''oară de dragoste'. Treaba cu suferința? Nu avem ce să-ti recomandăm noi..treaba asta e legată de psihicul tău, tu te poti controla, incearcă să mergi la un psihilog, e posibil ca rezultatul negativ din toată chestia asta să fie chiar P Ă R I N Ț Iwinking

| ihnei a răspuns:

Prea sanatoasa la bibilica nu esti scumpa mea, faptul ca ai constientizat este un inceput bun, viziteaza un neuropsihiatru