Întrebare recomandată | wahaha a întrebat:

Cum sa ma opresc din self harming?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Poti suna aici https://www.116111.ro/

| CostinAlamariu a răspuns:

Ocupă-ți timpul cu ceva de lucru. Ia-ți un job si iesi pe afară

| Smmo a răspuns:

Pai de ce simti nevoia sa iti faci rau si ce faci mai exact?

| Selenaaa a răspuns:

Buna! Parerea mea este sa identifici cauza adevarata pentru care faci asta. Simti ca meriti, simti ca te ajuta in a iti gestiona durerea emotionala etc? Self harming-ul este folosit ca si metoda de coping (gestionare) a unor emotii negative sau eventimente de viata grele. Ideea este sa vezi care e motivul pentru care simti sa faci asta, si odata ce ai identificat cauza, sa lucrezi pe ea. Adica, in loc sa te ranesti, fa o activitate benefica. Fa sport, ridica greutati, ia-ti un sac de box etc sau orice activitate benefica care te-ar putea ajuta.

De asemenea, self harming-ul este unul dintre actiunile pe care le poate face o persoanq cu tulburare de personalitate borderline. Nu zic ca toti care sunt borderline se ranesc si nici ca toti care se ranesc sunt borderline. Incerc doar sa te ajut sa iti dai seama de ce.

Sa stii ca orice parere ai tu despre tine, nu meriti sa iti faci rau. Mintea minte. Data viitoare cand iti mai vine asta in minte, inspira si expira lung si intreaba-te, ce emotie simt acum? De unde vine emotia asta? Poti incerca sa iti scrii gandurile pe foaie, pune-ti o melodie care simti ca rezoneaza cu tine. Sper sa te ajute.

Ai grija de tine!

| Gianina1998 a răspuns:

Eu cand eram adolescenta ma prefaceam ca imi este rau sau chiar imi faceam rau ca sa atrag atentia spre mine, dupa ce am crescut mi-am facut prieteni si tot s-a rezolvat. Poti incepe sa vorbesti cu oameni pe internet anonim cu am fi omegle si sa iti spui problemele acolo, ai fi surprins cate sfaturi buna ai primi si incet o sa te obisnuiesti cu asta. Ai grija de tine esti mai important decat crezi!

| Dav2000 a răspuns:

Salut! Raspunsul potrivit cu siguranta nu o sa l gasesti pe TPU, sau oriunde pe internet, in schimb o discutie cu un terapeut cu siguranta ar ajuta. Daca esti minor, desi poate nu ti se pare o idee buna sau nu vrei sa faci asta, o discutie cu parintii tai sau cu un adult de care te simti apropiat ar ajuta.