| Giuliano24 a întrebat:

Salutare, ieri am fost la un control pentru ochi iar pentru examinarea acestora mi-au pus la 10 minute cate 1 picatura in fiecare ochi de atropina dupa 20-40 de minute dupa ce mi-au pus 2 picaturi in fiecare ochi incepusem sa vad foarte in ceata, a trecut 1 zi si tot vad in ceata doar de aproapre ceva de langa nas sa zic. Numai vad la fel de clar ca inainte, e normal? Se poate ca atropina sa fi dilatat prea rau si sa dureze mai mult pana isi revin ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

In mod normal ar trebui sa treaca efectul peste noapte. Daca nu iti trece pina miine, fugi inapoi la doctor.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E din cauza ca ai folosit televizorul, calculatorul sau telefonul inainte sa treaca dilatatia pupilara. Atropina este singura posibilitate pentru efectuarea unui consult oftalmologic, nu poate fi evitata. dar daca 24 ed or dupa administrare eviti orice lumina puternica si nu folosesti deloc ecrane, ed nici un fel, nu vei avea absolut nici o problema

| Giuliano24 explică:

Au trecut 2 zile si vad destul de bine dar am mommente cand vad in ceata de aproape si de la distanta scrisul la tv in ceata. Nu va recomand astfel de control cu atropina.