| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Ieri mi-au aparut niste pete rosii pe brat, in zona bicepsului, ar fi mult sa le spun bubite(nu ma doare, nu s-a umflat deloc)...
Astazi de dimineata am observat altele si pe antebrat, iar acum 20 de minute si in palma.
In fiecare zona sunt maxim 10. Oare ce ar putea fi?
De la magazin am luat doar inghetata si o punga de chipsuri acum cateva zile, nu m-am uitat la data expirarii.
Ar putea fi si de la schimbarile de temperatura din ultimele zile? Pana ieri a fost destul de racoare si dupa canicula...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poate fi urticarie, dar pot fi si altele. Mergi la medicul de familie pentru un sfat concret si tratament.

| sierra1 a răspuns:

"mi-au aparut niste pete rosii... Oare ce ar putea fi?"

medicul te ajută aici

| Simpatic a răspuns:

Cum au spus si ceilalti useri urticarie pare, de la alergie ceva.
Mergi la medicul de familie.
Ai nevoie de regim in primul rand si ceva anitihistaminic cum ar fi Aerius, dar nu luate dupa ureche!
Daca observi de exemplu ca dupa ce mananci carne sau prajeli incep bubitele sa te manance, o sa -mi dai dreptate ca e alergie ceva.

| Byb2001 a răspuns:

Si eu am avut la fel si am luat claritine este bun pentru alergi. Daca nu trece din claritine du-te la medic.