Întrebare recomandată | Bogdan_Pinghiur_2002 a întrebat:

Salutare, imi puteti spune si mie un tratament pentru o boala Psoriazis?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cu regret iti spun ca nu exista, inca, un astfel de tratament. totul este sa eviti starile de stress si sa ai o alimentatie cat mai naturala. doar asa tii in rau eruptiile neplacute, sau extinderea zonelor cu eruptii

Răspuns Apreciat de Editori
| aXy99 a răspuns:

Foarte des se întâmplă ca simptomele să dispară de la sine, chiar şi fără tratament, după care revin, în funcţie de factorii de risc la care vă expuneţi.
Majoritatea cazurilor de psoriazis sunt forme uşoare iar tratamentul presupune hidratarea intensă a pielii cu creme şi loţiuni speciale, cum sunt cele pe bază de aloe vera, şampoane, medicamente şi expunerea pe termen scurt la razele soarelui.

Însă, în cazurile severe de psoriazis, tratamentul poate consta în mai multe proceduri indicate de către medicul dermatolog, care uneori pot fi necesare pentru tot restul vieţii.

Citeste aici mai multe:
http://www.csid.ro/......-11033470/

1 răspuns: