| iulian_6249 a întrebat:

Am o boala psoriazis gutat si de 6 luni imi apare dispare si am apelat la multi doctor dermatologi si toti mi-au dat acelasi tratament si nu are o vindecare definitiva. Aveti sugestii despre aceasta boala va rog ajutati-ma.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, psoriazisul nu are vindecare definitiva. Tratamentul si regimul alimentar si de viata te ajuta sa tii boala sub control, sa ai eruptii cat mai putin intinse si cat mai rare.

| Jeny1 a răspuns:

Există în magazinele naturiste o cremă pe bază de TUIA. Folosește-o cu încredere!(nu costă mult).

| valentinalina a răspuns:

Psoriazisul este o boala dermatologica cronica care determina o crestere rapida exagerata a celulelor pielii, avand ca rezultat aparitia unor placi tegumentare ingrosate (hipercheratozice), albicioase. Aceste leziuni pot varia ca dimensiuni si au o localizare preponderent la nivelul genunchilor, coatelor, scalpului, mainilor, picioarelor si regiunii sacrale (partea inferioara a spatelui). Psoriazisul este mai frecvent in randul adultilor, dar poate aparea si in randul copiilor si adolescentilor.

In mod normal, celulele tegumentului cresc si se matureaza gradat, pe parcursul unui ciclu de 28 de zile (turn-over celular), urmand ca apoi sa fie inlocuite de alte celule tinere. Celulele imbatranite din straturile superficiale a pieleii sunt inlocuite treptat cu alte celule noi din straturile profunde. Celulele straturilor superficiale mor si se desprind treptat odata cu desfasurarea activitatilor zilnice (baie, purtarea hainelor). In psoriazis, celulele nu se matureaza suficient, insa migreaza rapid spre straturile superficiale ale pielii (in 3-6 zile) si formeaza la acest nivel leziuni
Sper ca te-am ajutat. funda?love struck:X