| Catalin0486 a întrebat:

In momentul de față nu figurez ca asigurat deşi firma pentru care lucrez vireaza lunar banii catre casa de asigurari. Daca duc la medicul de familie o adeverinta de la locul de munca din care reiese ca ei imi platesc asigutarea este suficient sa apar ca asigurat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pe ce te bazezi tu ca nu esti asigurat cu toate ca firma plateste pentru tine?
Ai card de sanatate? cere o adeverinta de salariat si de duci la medic.
Cat timp ai de cand muncesti la firma respectiva?
O zi bunahappy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti verifica online daca esti ori nu asigurat de sanatate.
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.
Daca esti angajat cu contract individual de munca si angajatorul plateste contributia de sanatate atunci sigur esti asigurat.

| AvalohAlyn a răspuns:

Trebuie sa te duci la Casa de Asigurari de Sanatate cu acea adeverinta si apoi la medicul de familie.In baza acelei adeverinte C.A.S-ul iti da calitatea de asigurat.