| AutumnDay a întrebat:

Seara buna! Treaba sta asa: studenta si salariata, dar fara carte de munca. La facultate pentru. cei care nu am peste 60% prezenta, trebuie dusa o adeverinta de la locul de munca. Am putut obtine adeverinta de la firma, insa cum nu am carte de munca, e doar o hartie semnata si stampilata, ca sa vada profa ca lucrez. Poate ea sa verifice daca intr-adevar am contract de munca la firma respectiva, atata timp cat are toate detaliile firmei trecute si este facuta ca una normala, doar ca eu nu si figurez ca avand contract de munca?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Putin probabil sa aiba o asemenea "curiozitate"---poate daca, ea insasi, are vreun prejudiciu!
Iti poate cere exemplarul 2 al contractului de munca care trebuie sa il ai( exemplarul 1 ramane la angajator si se transmite, prin Revisal ITM-ului, data angajarii si tipul de contract, inlocuind astfel cartile de munca).

| AutumnDay explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos! Cred c-ar fi o bataie prea mare de cap pentru. ea sa ceara circa 140-150 de hartoage sau sa se chinuie sa verifice. Si astia numai intr-un an happy

| alessia5158 a răspuns (pentru AutumnDay):

Cu placere!--- sunt la fel de convinsa ca n-ar avea niciun motiv sa faca exces de zel, atata timp cat ea nici nu pierde, nici nu castiga.
Bafta la examene!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista carnet de munca, a fost abrogat incepand cu data de 1.01. 2011.
Dovada angajarii legale in munca este acum contractul individual de munca, inregistrat la ITM.
Se poate verifica daca esti angajata legal, la ITM sau pe site-ul CNAS.

| DulceLup a răspuns:

DA