| Rush a întrebat:

Salutare la toti, ce sampon imi recomandati pentru par gras si cu matreata, ca nici 3 zile nu trec de cand m-am spalat pe cap si gata am matreata si se ingrasa parul.

PS:Am parul putin mai sus de umeri, o fi de la transpiratie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna, si eu am avut problema asta, si m-am dus la farmacie[pentru ca de mult vroiam sa imi schimb samponul pentru ca cele din comert au detergent si cam de aceea se ingrasa parul sau te manaca scalpul] si i-am zis problema iar aceea doamna mi-a recomandat sampon de la himalaya [herbals] pentru par gras, si e destul de bun si nici nu cost chiar atat de scump 16,67 lei , si inca ceva, sa te dai cu balsam doar pe varfuri,si sa te speli pe cap cu apa destul de calduta nu fierbinte pentru ca deranjeaza scalpul si produce sebum (care ingrasa parul). iar matreata face parte tot din aceasi categorie, samponul care il folosesti iti irita scalpul..., te sfatuiesc sa te duci la farmacie si sa iti spui problema,ele se pricep mai bine.
Sau ceva natural, o masca din galbenus de ou, miere si lamaie. Este o masca hranitoare, dar si astringenta. Se aplica pe parul uscat si curat si se lasa 20 minute. O poti folosi saptamanal, pana cand scapi de aceasta problema.

| hiphopgirl a răspuns:

Nu eu sunt fata si si eu am parul gras dar de cand folosesc sioss parul imi tine curat cam 5 zile eu ti-l recomand

| xVicky a răspuns:

Incearca un sampon de la Vichy pentru par gras si cu matreata sau Klorane de urzica. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| anonimul9156 a răspuns:

Pai in primul rand e prea mult par pentru un baiathappy.si daca vrei sa nu-l mai ai gras trebuie sa te speli zilnic sau la 2 zile pentru ca samponurile sunt facute pentru a fi dependent de ele cum s-ar spune pentru ca daca ar fi bune nu ar trebui sa-ti iei unu la 2-3 saptamani asa zic eu...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.efrumuseti.blogspot.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun sampon pe care l-am folosit este Head&Shoulders citrus fresh(special pentru parul gras). Este foarte bun,atat pentru matreata(care poate disparea complet,indiferent ce sampon Head&Shoulders vei folosi), cat si pentru parul gras; inainte sa-l folosesc, parul meu trebuia spalat o data la 3 zile, iar de cand il folosesc, se mentine curat chiar si 5 zile.Merita incercat.Cat despre cauza ingrasarii rapide a parului,transpiratia are o contributie,dar una foarte mica,cauza este scalpul care secreta o cantitate mare de sebum(e ceva genetic, ce nu poate fi tratat, dar poate fi tinut sub control). Numai bine.

| buffymuff a răspuns:

Incearca Clear par gras si matreata e super bun.am incercat si nivea si altele ''graozave'' dar nu sunt bune.clear e super. funda?

| alex_3330 a răspuns:

Ori nu te-ai tuns de mult si tia crescut parul, poate de la transpiratie si iti recomand un parfum wash and go.