| PeachTheo a întrebat:

Puteti sa imi recomandati un sampon sau orice altceva pentru parul gras? La trei zile dupa ce ma spal pe cap, se ingrasa din nou.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe șampon din plante pentru păr gras/tensință de îngrășare, treci la spălat la 4-5 zile!
Pa, pa.

| Emena a răspuns:

Nu stiu ce vezi tu anormal in ingrasarea parului la 3 zile. Mie mi se ingrasa dupa o zi, dar asta fiindca umblu mereu cu mana prin el si se mai joaca si prietenii cu el

| BiuL a răspuns:

E normal sa te speli pe cap de doua ori pe saptamana deci la 3 zile e normal sa se ingrasa. Oricum evita sa-ti bagi mainile prin el, sa te joci cu el si poti folosi sampon uscat sa prelungesti timpul intre spalari https://therhythmofheels.wordpress.com/......ctioneaza/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar spalatul des (la trei zile...). Exista un tratament cu sapun cu sulf. Dar miroase urit si dupa un timp revine. Fetele, dupa 20 de ani pot recurge la un permanent care, usuca parul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În primul rând renunţă la a te mai spăla în fiecare zi pe cap! Prinde-ţi părul, pune-i o clămiţă şi spală-te la 3 zile. În 2-3 săptămâni se reglează producerea sebumului. Nu folosi şampoane agresive,măşti de păr, spuma de păr şi produse de coafat, nu îţi uscă părul cu foehnul. Produsele de coafat îţi îngraşă părul şi îl îmbâcsesc. Foehnul,prin căldura emanată,stimulează producerea sebumului. Spălându-te în fiecare zi,îţi usuci scalpul şi acesta va avea tendinţa de a elimina mai mult sebum până când problema ta va deveni incontrolabilă,o boală. Şampoanele agresive,cele pentru mătreaţă,cele pentru păr gras,dau rezultat pe moment, dar pe termen lung nu sunt bune. Le poţi folosi combinându-le cu unele mai uşoare pentru toate tipurile de păr,pentru păr curat etc. Încă ceva,renunţă la dulciuri, mâncăruri grase, prăjeli, junk-food şi nu umbla cu mâna prin păr.
Dacă respecţi toate indicaţiile mele şi nu ai niciun rezultat, du-te la medicul dermatolog.
Eu îţi doresc mult succes şi ai grijă de tine!
Te pup!

| LoriLoL a răspuns:

Dar cat ai vrea sa te tina? din moment ce scalpul elimina mai mult sebum..la fel ca si tenul nu se trateaza niciodata.asta este trasatura pielii tale. eventual poti folosi un sampon uscat de calitate ce-l poti gasi in saloane.

| teomili a răspuns:

Incearca sa folosesti ELSEVE, dar dupa ce dai cu sampon foloseste si balsam.

| AleHh a răspuns:

Poti sa te duci pe la farmacii si sa ceri sampon Vichy pentru par gras. Eu una imi iau de la SensiBlu sampon Vichy pentru caderea parului si matreata. happy Dar sa stii ca e cam scumpicell whistling. Daca il gasesti la oferta e si mai bun happy. Bafta :*.

| Clandestina a răspuns:

Oricat de greu va fi incearca asta: "spala-ti parul odata pe saptamana". Parul se ingrasa din cauza spalarii prea dese. Sper ca ti-am fost de folos, o zi buna!happy

| cami0405 a răspuns:

Am avut aceeasi problema.Clear m-a ajutat destul de mult.Sa stii ca este normal sa ti se ingrase parul la 3 zile, mai ales daca ai o viata energica.