| Ionut50123 a întrebat:

Salutare, numele meu este Ionut si am varsta de treisprezece ani, aproape paisprezece ani. Parintii mei si cativa dintre prieteni mei mi-au spus sa ma interesez de pe internet despre problema mea, problema pe care o am cu spatele si stiu ca nu mi-o spun de rau asa ca vreau sa o rezolv. De la varsta de 10-11 ani am o problema de spate, o "cocoasa", nu stau foarte drept si nu imi place sa fiu batjocorit de ceilalati copii, ii vad pe ceilalti copii de varsta mea cu o postura dreapta si eu ma simt foarte nasol. Problema e de la statul prea mult la calculaltor, am incercat sa stau mai putin, nu am mai stat 2 luni chiar, am incercat sa dorm fara perna si nimic. Acuma incerc eu ca tot timpul sa merg drept, dar e greu si nu reusesc. Nu vreau sa imi cumpar un ham sau altceva ca sa ma tina drept, vreau ceva exercitii sau sfaturi, va rog frumos, mi-am propus ca in vacanta asta de iarna sa termin problema si sa merg si eu drept, vreau sa ma maturizez si sa devin un baiat care are o postura dreapta, ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| KanekKi a răspuns:

Ar trebui ca in fiecare zi sa stai atarnat de ceva ( o bara sau ceva) si pentru atunci cand dormi ti-ar trebui un pat FARA ARCURI, cu salteaua pusa pe lemn, saltea cat se poate de subtire(dar nici sa nu te chinuie), eu am aproape 20 de ani,nu am avut niciodata pat pe arcuri sau cu saltea foarte mare si stau foarte mult la calculator,nu am avut niciun fel de problema, am spatele foarte drept si cand merg pe drum, nu ma inclin nici macar un pic. Dar pentru ca tu deja il ai "dereglat" sa zic asa, ar trebui sa faci chestia asta cu bara in fiecare zi, stai atarnat cateva minute, cat consideri tu sau pana nu mai poti sa te tii.