| COJO2201 a întrebat:

Salutare. O intrebare pentru cine s-a mai confruntat cu probleme de genul. Fiica mea a facut otita si sotia vrea sa-si ia medical sa stea cu ea, nu o poate duce la gradinita. Ele doua au medici separati de familie. Sotia are alt medic, fiica mea este inscrisa la alt medic. pentru medical la ce dr de fam trebuie sa apelam la cel al sotiei sau al copilului? Mentionez ca sotia este asigurata(lucreaza)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Concediul medical nu se mai dă asa usor pentru orice, concediul medical se acorda doar pentru boli grave răceala cu febră si oricum mai mult de 4 zile nu i poate da concediu, si otita nu trece in 4 zile, nu i trebuie concediu ca sa stea acasa cu fata, otita se vindeca cu tratamentul dat de medic nu este o boala asa grava care sa necesite concediu medical, degeaba merge sotia dv la medic nu o sa i dea concediu.

| COJO2201 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu zic sa nu mai raspunzi daca nu stapanesti ceea ce zici! Adica vrei sa spui ca un copil de 4ani poate sta singur acasa cu otita? Daca la gradinita nu l primeste... si nu are cu cine sa stea. Eu lucrez, sotia lucreaza. ii lasam tratamentul prescris de doctor si o lasam acasa singura ca nu i grava treaba. Isi ia ea micutabtratamentul.nu i problema

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru COJO2201):

Are bunici sa stea cu ei nu e singur pe lume decat daca parintii tai sau a sotiei nu vor sa va ajute cu cresterea nepotului lor

| Violleta2022 a răspuns:

Sotia poate lua concediu medical doar de la medicul fetitei, fiindca medicul sotiei nu are de unde sa stie ce are copilul.