| Anonimus107 a întrebat:

Salutare, oameni buni si purtatori de aparat dentar! Are cineva sau a avut aparat dentar si ati fost nemultumiti de rezultate? De fapt, mai am putin si dau jos, dar eu nu sunt multumita la cum arata! Mi s-au strambat maxilarul si mandibula exact la fel, adica stramb oblic ca sa zic asa, daca ma intelegeti... Nu sunt chiar drepti! Mi s-a spus ca trebuie chirurgical si sa-mi taie osul ca sa se duca maxilarul pe partea dreapta mai sus, dar e riscanta operatia a zis! Si are dreptate! Ce ar trebui sa fac?! Ati patit acelasi lucru? Ati fost la alt ortodont si v-a dat alta parere? Doar ca sa stiu cum e situatia! Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Pare un caz mai serios la tine din ce explici. O alta parere nu ar strica. Succes

| Anonimus107 explică (pentru dinaprilie):

Da, chiar foarte serios! Nu stiu cum au iesit dintii asa, dar in fine! Eventual, multumesc pentru răspuns!

| dinaprilie a răspuns (pentru Anonimus107):

Well, am cunoacut pe cineva care a fost foarte rau. Gen cativa dinti erau crescuti/iesiti/strambi de erau lipiti pe cerul gurii. Si a reusit cu aparat dentar. DAR a durat, mult si in doua reprize. Cam vreo 3-4 ani odata si vreo 3-4 dupa inca cativa ani. Dar a reusit. Nu vreau sa iti dau sperante false dar am vazut si eu si doctorii ceva mai "deosebit" daca ma pot referi la problema asa. Succes.

| Anonimus107 explică (pentru dinaprilie):

Am inteles. Dar eu m-am uitat bine in oglinda si vad ce rau s-au strambat, mai ales ca nu a pus bine brecketii pe dinti, ca din cauza asta, mi au strambat! Si in mijlocul dintilor, simt putin spatiu si nu a strans cum trebuie! In luna asta dau jos si degeaba!

| dinaprilie a răspuns (pentru Anonimus107):

Acum, sunt si cazuri unde aparatul probabil nu poate sa faca minuni. Ce stiu, de regula, este ca ortodontul se poate sfatui si cu alti colegi de ai lui in vederea luarii unor decizii pentru pacienti mai "deosebiti". Acum..nu stiu exact. daca iti permiti inca un consult mai vezi si in alta parte. Succes. Ps: de unde esti?

| Anonimus107 explică (pentru dinaprilie):

Bacău

| dinaprilie a răspuns (pentru Anonimus107):

Intreb pentru ca daca ai putea sa ajungi la facultatea de stomatologie poate ar fi ceva mai bine ( cel putin de asta din bucuresyi vorbesc ).

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Am aparat dentar de săptămâna asta, mai exact de luni și sunt foarte mulțumit. big grin Cu toate că doare, știu că e spre bine. Sper să se îndrepte dinții. :
)) Legat de problema ta, te sfătuiesc să nu îți faci operația aia, dacă e riscat. Mulțumește-te cu ce ai, mulți și-ar dori să aibă ceea ce ai!winking Iubește-te și nu uita că tu contezi! happy Multă sănătate îți doresc! big grin Sper că te-am putut ajuta și dacă da, aștept și o fundă din partea ta! : )) big grin

| Anonimus107 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Am zis ca operatia e riscanta si nici nu vreau sa ma operez! Eu vreau pareri pentru cei care au avut aparat sau daca au aparat de ceva timp, nu imediat pus! Dar, multumesc pentru răspuns! Nu are cum sa iti fie mulțumit imediat dupa o saptamana! Vei vedea rezultate dupa cateva luni!

| pixelbundle a răspuns:

Incearca sa mergi la mai multe cabinete pentru consult.

Aparatul dentar pe care eu l-am purtat a avut rezultate bune pentru indreptarea dintilor insa resultatele s-au vazut in cateva luni.

Nu cred ca pot apare schimabari drastice in timp de o saptamana.

Inca o data, megi la mai multe cabinete si asculta mai multe opinii (medicale!).

Sanatate