| Sarcopt a întrebat:

Operația pt deviație de sept e dureroasă şi căt durează recuperarea? Trbuie să mă operez neapărat pt că obosesc foarte repede. Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdprodan a răspuns:

Salut! ca medic iti spus ce trebuie sa sti.Banuiesc ca asa te-ai nascut sau te-ai lovit sau te-ai batut cu cineva si in urma traumatismului ai capatat acest diagnostic. Operatia este simpla, se face in incinta sectie de orl, cu anestzie lacala sau generala, dureza aproximativ o ora, o ora si jumatate.In timpul septoplastiei, chirurgul, lucrand in interiorul nasului, face o mica incizie in sept si indeparteaza excesul de os sau de cartilaj. Uneori, septoplastia este combinata cu rinoplastia pentru a imbunatati aspectul nasului.In mod normal, pacientul poate pleca acasa la trei ore dupa operatie.succes!

| crytical a răspuns (pentru mdprodan):

E obligatorie aceasta operatie? Adica are consecinte sau ceva, daca traiam asa cu deviata de sept?

3 răspunsuri:
| Sarcopt explică:

Aşa sunt şi eu mai tot timpu înfundat şi obosesc foarte repede, nu ştiu ce să fac...mulțumesc pentru răspuns

| GabrielXD354 a răspuns:

Si eu am deviatie de sept si am nasul infundat tot timpul. Operatia in sine nu e dureroasa, dar recuperarea e groaznica.Trebuie sa stai 24-48 ore cu niste mese in nas si nu poti sa respiri pe nas.Iar cand ti le scoate doare ingrozitor deoarece toate vasele de sange se lipesc de acele mese.Pe mine doar gandul sa nu pot sa respir 48 ore pe nas m-a facut sa imi iau gandul de la operatia asta.