| Anonim5647 a întrebat:

Salutare,pana acum am avut dioptria la ambii ochi -1.75,recent am fost la doctor deoarece vedeam putin in ceata si imi trebuia alta rama, iar doctor mi-a lasat -1.75 la stangu si la dreptu mi-a crescut la -2, problema e ca in momentu ăsta doar cu dreptul vad mai bine,la stangul am o senzatie ca e murdara lentila,ca vad mai in ceata,la fel si cand inchid si deschid cate un ochi,doar cel drept vede mai bine,am fost astazi din nou si mi-a spus ca nu e nevoie sa urc si la stangul,eu simtind nevoia sa urc ca sa vad cu ambii la fel,nu cu unul in ceata si cu unul bine, deoarece am intr-una o senzatie naspa.Mi-a zis ca ma voi obisnui si nu voi mai ameti, pana acum n-am mai ametit la nici o pereche de pana acum, credeti ca mi se poate intampla ceva la ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu înțeleg de ce ți-a dat dioptrie de 2, dacă tu aveai 1, 75.
Pentru 0, 25 a trebuit să schimbi ochelarii? Diferențele mici pot veni de la oboseală oculară și nu e cazul să se schimbe ochelarii, eu nu aș face asta.
Sunt suplimente alimentare pentru miopie, care ajută la oboseală. De ce să nu încerci? De ce fugă să schimbi ochelarii?
Amețelea nu e în regulă. Apare dacă e diferență mare între dioptrii, sau dacă e prea mare dioptria pentru acel ochi.
Încearcă la alt medic.

| Anonim5647 explică (pentru ancaval):

Trebuia sa-mi schimb rama, de aceea am fost la un control si mi-a zis ca doar la dreptu trebuie crescut, insa nu vad cu stangu lfl de bine cum vad cu dreptu si e o diferenta intre ei, adica nu vad la fel...si asta ma enerveaza

| vmalex21 a răspuns (pentru Anonim5647):

In mod normal iti pune niște ochelari de proba si vede cu care lentila te simti mai bine.Si eu am ajuns de la -1.75 la -2.

| ancaval a răspuns (pentru Anonim5647):

Dreptul e ochiul sănătos?
La ochiul stâng mai ai și altceva?