| Calinm22 a întrebat:

Nu mi se poate obișnui ochiul drept cu lentila de contact, am inceput sa port de vreo 3 zile și deja în stângul am inceput sa nu mai simt lentila in ochi dar dreptul nu se poate acomoda cu lentila. Și acum mi-am pus lentilele iar la stângul nu simt nimic iar dreptul mi s-a înroșit puțin si tot simt lentila in ochi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asta trebuie să discuți cu medicul, nu pe TPU.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa iti dai jos lentilele daca te incomodeaza sau apar iritatii. Apoi, mergi la medicul oftalmolog sa iti dea un sfat avizat, eventual sa iti zica de alt brand de lentile.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Renunti la lentilele de contact.
Oare de ce am impresia ca le-ai luat fara recomandarea medicului?

| Calinm22 explică (pentru Dandiiiiiiii):

Mi-am făcut control și mi-am cumpărat de la lensa cu recomandare, mi sa și oferit niste lentile gratuite să ma acomodez cu ele până ajung cele comandate de mine

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru Calinm22):

Lensa au doar opticieni nu si oftalmologi. Au interes sa vanda. Dar nu fac control medical al ochiului. Poate ai o afectiune care nu suporta lentila. Sa te vada un oftalmolog.

| Calinm22 explică (pentru Dandiiiiiiii):

Pai am fost operat la ochii când eram copil și am miopie, dar doamna de la lensa a zis că ochii mei suportă lentilele de contact.