| Adycu a întrebat:

Pe sora mea mai mica(are 9 ani) o doare foarte tare capul si o injunghie in zona cefei.A mers la doctorul de familie si i-a zis sa se duca la olftamolog in caz ca o doare din cauza ochilor sau ca are varsat de vant.Se poate ca la vreo una din aceste boli sa te doara foarte tare si sa o injughie capul? I-am dat si tot felul de pastile si siropuri ca nurofen, calpol, etc si care ni le-a mai recomandat doctorul de familie. Daca se poata sa-mi raspundeti la intrebari cat mai repede si daca e vreo cale(remediu) sa nu o mai doara capul. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-o la oftalmolog. In ziua dinaintea folosirii pentru prima oara a ochelarilor m-a durut capul foarte tare, tot in zona cefei, deoarece acolo se afla lobul occipital, cel responsabil pentru vedere.

2 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Cam aiurea daca nici macar doctorul nu stie daca are sau nu varsat de vant. Daca nu-i trece cu nimic atunci cel mai bine e sa mearga la un oftalmolog cat mai repede asa cum a spus si medicul de familie pentru ca sunt sanse mari ca asta sa fie cauza durerii

| rareskala a răspuns:

Parerea mea este ca e de la ochi dar trebuie luata legatura cu un medic oftalmolog.