| RazboiniCool123 a întrebat:

Poate cineva sa imi dea tot ce este legat de miopie din cartea lui Flavius Turcanu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Teo121314 a răspuns:

Capitolul 6: Ce trebuie să știi despre vederea la distanță
Cum îmbunătățești vederea la distanţă - miopia?
Cum apare Miopia?
Când petreci ore în şir citind dintr-o carte sau la calculator,
musculatura ochiului este suprasolicitată, ne-relaxată sau atrofiată (ne-antrenată).
Astfel globul ocular al persoanelor cu miopie este mai alungit anterior sau posterior şi face ca imaginea obiectelor vizualizate să se focalizeze înaintea retinei.
Figura 1. Mecanismul Miopiei
Persoanele suferinde de Miopie au dificultăţi de a distinge clar obiectele situate la distanţă mare permiţând doar distingerea obiectelor situate la o distanţă apropiată.
Aşadar pentru a corecta problemele de vedere provocate de miopie trebuiesc antrenate cele 6 perechi de muşchi pentru a permite globului ocular să-şi recapete forma.
Flavius Țurcanu - "Renunță La Ochelari" © 2010-2011
Oftalmologii sau opticienii recomandă ochelari cu lentile divergente - pentru miopie care corectează DOAR problemele de refracţie ale luminii.
Atenţie, ochelarii corectează problemele de propagare a luminii pe retină, corectează un efect al faptului ca musculatura este slăbită şi globul ocular alungit - deci nu rezolva problema principală care a cauzat defectul de vedere.
De ce se poate trata astigmatismul în mod natural?
Astigmatismul apare datorită unei imperfecţiuni în forma şi/sau structura lentilei biologice – CORNEEA, ce are rol de permite luminii să intre în ochi.
Din această cauză, pe retină apar în mod anormal două sau mai multe imagini ale aceluiaşi obiect focalizat. Astfel persoana suferindă acuză probleme cu calitatea imaginii pe care o vede indiferent de distanţa la care este aşezat obiectul privit.
Figura 2. Mecanism Astigmatism
În majoritatea cazurilor, astigmatismul apare din cauza formei neuniforme a cristalinului ce este cauzată de slăbirea musculaturii extrinsece şi a unei nutriţii deficitare.
Flavius Țurcanu - "Renunță La Ochelari" © 2010-2011
Aşadar astigmatismul se poate îmbunătăţi pentru că forma corneei se poate corecta devenind uniformă.
Cum se poate corecta natural astigmatismul?
Astigmatismul poate fi corectat în timp, prin combinarea unei nutriţii bogate în vitaminele A, C şi E cu exerciţiile pentru antrenarea musculaturii extrinsece.
Exerciţiile vor antrena muşchii extrinseci și vor reda corneei forma uniformă necesară. În timp ce mușchii sunt antrenați vor apărea senzaţii de usturime a ochiului şi chiar lăcrimări ale acestuia.
Lăcrimatul este un lucru benefic în procesul de îmbunătăţire a vederii. În momentul în care vei lăcrima corneea este spălată şi hrănită DOAR prin intermediul nutrienţilor conţinuţi de lacrimă.
Astfel cu cât calitatea elementelor nutritive cu care îţi alimentezi organismul şi perseverenţa cu care vei efectua exerciţiile astigmatismul se va corecta mai rapid.
Atenţie, astigmatismul necesită timp şi răbdare de-a lungul procesului de îmbunătăţire a vederii.
Cum să-ţi calculezi singur dioptriile?
Pentru început trebuie să ştii că o vedere perfectă este atunci când putem vedea bine un text cu mărime de 12(titlul cartonaşului) între 10 cm şi 3m.
Flavius Țurcanu - "Renunță La Ochelari" © 2010-2011
Vizualizarea textului cu mărime de 12 de la o distanţă de 10- 15 cm în care ar trebui să vezi perfect reprezintă o vedere de aproape bună.
La distanţa de 3 metri – vederea la distanţă - acelaşi text ar trebui vizualizat clar pentru o vedere bună la depărtare.
Orice dereglare între aceste distanţe, duc la tulburările de vedere. Dacă nu vezi clar textul cum mărimea de 12 de pe cartonaş la o distanta mai mare de 10-15 cm atunci este o problemă cu vederea de aproape ( apare hipermetropia).
În cazul în care vezi acelaşi text sub o distanţă de 3 metri, atunci ai probleme cu vederea la distantă, ai Miopie.
Titlul cartonaşului pe care l-ai primit deja are o mărime de
text de 12 şi alte texte cu mărimi (fonturi) din ce în ce mai mici care te vor ajuta să îţi antrenezi vederea.
Dioptria se calculează folosind o funcţie matematică simplă.
Dioptria (D) = 1/ distanţa focală.
Ştiind cum să calculezi propria dioptrie nu va mai fi nevoie să cheltuiești timp şi bani pentru a merge la un consult oftalmologic ca să afli ce dioptrii ai.
Cum să calculezi distanţa focală? (doar pentru Miopie)
Prima etapă este să foloseşti cartonaşul pentru a-ţi calcula distanţa focală(în cm) numărând paşii următori, fără să porţi ochelari sau lentile de contact:
1. Pentru a măsura dioptria la ochiul drept, acoperă ochiul stâng cu palma stângă sub formă de cupă - fără a apăsa pe ochi.
Flavius Țurcanu - "Renunță La Ochelari" © 2010-2011
2. Foloseşte acum cartonaşul. Verifică la ce distanţă maximă vezi titlul cartonaşului apoi mişcă înainte şi înapoi cartonaşul în dreptul ochiului drept pentru a găsi distanţa exactă la care poţi vedea clar titlul cartonaşului.
3. Măsoară distanţa focală de la baza ochiului drept până la punctul în care ai văzut clar titlul cartonaşului.
4. Foloseşte formula pentru a calcula dioptria:
D = 100/distanţa focală. Astfel vei afla dioptria ta cu 2 decimale ca la oftalmolog.
De exemplu daca distanţa focală este de 60 cm,
D=100/60 = 1.66. Deci la 60 de centimetri ar fi 1.66 Dioptrii.
5. Repetă procedeul pentru ochiul stâng.
Observaţie 1: La măsurarea distanţei focale îţi recomand să foloseşti o sfoară de un metru. Ţii un capăt al sforii la baza ochiului drept/stâng şi celălalt capăt poate fi ţinut de o persoană care să te ajute sau sa fie legat de clanţa ușii sau de veioză.
Semnalizează pe sfoară(cu pix sau cariocă) distanţa la care vezi clar titlul cartonaşului şi apoi măsoară pe sfoară distanţa de la baza nasului până în locul unde ai văzut clar titlul cartonaşului.
Observaţie 2: La un consult efectuat de un oftalmolog sau
de un optician pentru o dioptrie de 0.66 ţi-ar recomanda ochelari de 0.5 sau 0.75 dioptrii.
Flavius Țurcanu - "Renunță La Ochelari" © 2010-2011
De ce se folosesc dioptriile prin multipli de 0.25? Pentru că e mai ușor de folosit şi memorat aceşti paşi 0.25, 0.50, 1.25, 3.75 etc.
Ai măsurat şi calculat ce dioptrii ai?
Îţi recomand să îţi notezi în fişierul Excel –Jurnalul Vederii, valorile dioptrice care le ai acum după ce le-ai calculat.
Măsurarea şi notarea valorilor în fișierul Excel Jurnalul Vederii, va crea un jurnal care îţi va arăta cum câştigi zilnic centimetri şi îţi îmbunătăţeşti vederea.
(Observație: poți descărca fișierul Excel "Jurnalul Vederii" de la adresa: www.RenuntaLaOchelari.com/JurnalulVederii.xls )
Acest lucru te va motiva să efectuezi zilnic exerciţiile atunci
când ai să vezi că vederea se îmbunătăţeşte zilnic câştigând câte 2-3 centimetri în fiecare zi.