| RazboiniCool123 a întrebat:

Cei care ati facut exercitii pentru ochi de pe cartile lui Daniel Dinu si Flavius Turcanu v-au scazut miopiile si ati scapat de ochelari?
P.S-am 16 ani si vreau sa raspunda doar cine a experimentat din aceste 2 carti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima dată când am auzit de Flavius Țurcanu mi-a zis un coleg la școală și m-am pus să mă uit la orice videoclip cu el de pe Youtube. Am aplicat sfaturile și niște exerciții de care tot spunea el, și ce am mai văzut în alte videoclipuri, dar nu am luat cartea. Totuși, treaba asta m-a ajutat pentru că mi-am menținut dioptriile de acum 4 ani (-1 și -0, 75). Și în plus am ajuns să înțeleg ochiul și de ce am făcut miopie jucându-mă pe calculator. Anul trecut am luat cartea lui Daniel Dinu că am văzut pe net că-i mai ieftină și totuși m-a convins ce a scris el acolo, plus recenziile și văd că are multe informații și exerciții în carte. Dar sincer să fiu, nu am ajuns să mă apuc serios de exerciții până acum, doar am citit cartea. Cel mai mult mi-a plăcut că am descoperit că și când citim trebuie cumva să citim cuvintele, dar să nu ne concentrăm foarte tare să vizualizăm textul pentru că de obicei avem tendința să ne forțăm pe detaliile literelor. Cumva spunea că cititul se face deasupra rândului, adică privești pe alb dar ești atent la text și am observat că chiar așa îi. Citesc mai ușor, nu știu să explic. Și zice cam aceleași lucruri cu clipitul, pauzele de la ecran, citit, stil de viață etc. și altele pe care le zice și Flavius Țurcanu. Mi-a plăcut mult și când am aflat că ochiul e făcut să se miște, nu să stea pentru că aveam impresia că trebuie mereu să mă uit într-un punct fix, dar nu e bine. Și să-ți mai povestesc o chestie laughing Tata are la mașină în spate plase dinalea negre cu găurele mărunte mărunte ce se trag pe geam ca să nu bată lumina așa tare. Și tot timpul când mă uitam prin alea, observam că văd de parcă n-aș avea miopie. Și mă miram cum îi posibil. Dacă vezi pe undeva, să încerci și tu. Și am văzut că după ce am dat comanda la cartea lu Dinu ăsta, recomanda și comandarea la pachet cu cartea a unor ochelari „cu găurele" laughing laughing Serios vorbesc, dar nu știu exact cum se numeau. Spunea că se pot folosi după exerciții pentru o relaxare și mai bună a ochiului. Și chiar prin ei vă foarte bine. Îți las și aici poze cu ei. Dar văd că la hipermetropi nu are efect, pe tata nu-l ajută ochelarii ăia. Deci, până la urmă, nu-mi pare rău că am luat cartea, îmi pare rău că încă nu m-am apucat serios de exerciții. Dar înainte de a cumpăra ceva, uită-te pe Youtube la tot ce prinzi cu Flavius Țurcanu, exerciții pentru ochi, vindecarea naturală a ochilor etc., se găsesc și în engleză. Totuși ce pot să spun îi că are și o greșală în carte. Spune că trebuie să folosim becuri de 100 W, nu mai puțin, dar nu ia în considerare faptul că dacă cantitatea de lumeni (lm) e egală ca la un bec de 100W atunci nu are nimic dacă-i bec economic, cu led.

Ochelarii:

https://postimg.cc/gallery/3GSNs71

6 răspunsuri:
| RazboiniCool123 explică:

Si ti s-au redus miopiile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RazboiniCool123):

Nu, s-au menținut, adică nu au crescut. Dar nici nu m-am pus serios să fac exerciții

| RazboiniCool123 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles! Multumit pentru raspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru RazboiniCool123):

Cu plăcere

| DRLLL a răspuns:

Exercitiile relaxeaza ochii si atat. Iti poate da la un consult -0.5 doar pentru ca ai ochii obositi. Atunci exercitiile astea pot ajuta. In alte cazuri, nu! Mai existau ochelari si operatii pentru miopie daca erau bune acele exercitii?

| Pietrovski a răspuns:

Ai aceste carti? Da un semn.
Faptul ca nu iti creste miopia nu inseamna ca acele exercitii au efect. Un user zicea ca i-a aparut miopia ca se jua la calculator. Miopia are multiple efecte, iar cel principal este mostenirea genetica.