| stefanrkv a întrebat:

Salutare prieteni!
Problema mea este legata de corzile vocale,sau muchii corzilor vocale
De cateva luni ma confrunt cu niste dureri de gat in zona laringelui si disconfort in acea zona
Trebuie sa mentionez ca vreau sa urmez o cariera in muzica si din acest motiv cred a inceput sa ma doara gatul...(am solicitat ceva corzile vocale)
Am fost la un medic foniatru si mi-a zis ca am corzile vocale intacte, dar muchii se incordeaza foarte tare atunci cand incep sa fonez
Mi-a recomandat sa fac inhalatii cu aerosoli si mi-a dat si un medicament(lanzul)
Dar nu a avut niciun efect, pe mine ma doare si acum(dupa 5 luni) destul de tare cand incep sa cant vreo 2-3 melodii
M-am intors la dn. doctor spunandu-i ca eu am aceleasi simptome si dansu mi-a zis sa mai am rabdare ca o sa treaca daca imi masez muschii cu un antiinflamator si daca iau cate o mica pauza vocala
Tin sa mentionez ca am respectat cu strictete sfaturile medicului dar nu s-a rezolvat nimic
A mai trecut cineva printr-o situatie de genu asta?
Ce ma sfatuiti sa fac?
Sa merg la un alt doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

Când cânți, o faci sub îndrumarea cuiva? Ai făcut tehnică vocală? Întreb, pentru că poate îți forțezi corzile cântând incorect. Dacă te uiți în oglindă când cânți și vezi că mușchii gâtului (din exterior) se încordează, înseamnă că ceva nu faci bine...
Poate fi și asta o cauză.
Altfel, mai du-te la un alt medic.

| stefanrkv explică (pentru TimSem):

Da,am discutat asta cu profesorul meu de canto si mi-a zis ca i se pare ca as canta pe coarda, dar nu ar trebui sa fie o problema majora si ca ar trebui sa caut un alt medic...
Oricum multumesc pentru răspuns!

| TimSem a răspuns (pentru stefanrkv):

Cântatul pe coardă poate duce la probleme, mai serioase sau mai puțin serioase, de la om la om.
Cu multă plăcere!

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Sperind că vei primi un răspuns mai bun, eu aș căuta și internațional, de exemplu pe un forum al cintaretilor de operă. Acolo pot fi mult mai mulți care scriu și care știu.
Și o a doua opinie la un medic.
Sănătate!