| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa incep eu... thinking am o problema. Am o haraiala idioata in voce, si se aude mai tare cand cant, simt mereu ca am ceva in gat si simt nevoia mereu sa imi dreg vocea, daca nu, imi pierd vocea. Inghit greu, gatul de durut nu ma doare, si am nasul infundat mereu. De fumat nu fumez, decat pasiv (tata e fumator). Problema e ca eu cant, si imi afecteaza prestatia... cand cant, haraitul e si mai sacaitor, si uneori se intampla sa clachez. Am fost la orl, mi s-a spus ca am rinita cronica, am luat tratament, nu mi-a trecut. Am avut si sinuzita, am facut tot felul de tratamente cu aerosoli, etc, am si polipi. M-am gandit, stiu eu, ca ar putea fi o iritatie la corzile vocale, ceva, eu obisnuiam sa cant pe voce de piept, si uneori simteam o presiune.

Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Ceva mai avansat nu prea am prin tulcea. si de mers in alt oras la un consult e mai greu...

am doar 2 orl-isti in oras... am sa mai consult si medicul de familie, si celalat orl-ist.

| Roshketz a răspuns:

Pfuu.s-ar putea sa ai niste noduri pe corzile vocale...Si cel mai bine ar fi sa consulti un medic cat de curand. Chiar daca nu e ce spun eu, macar stii. Pentru ca nodurile astea daca nu le tratezi la timp nu mai poti scapa de ele decat prin operatie.

| Roshketz a răspuns:

Cand am spus medic, nu ma refeream la orice ORL-ist, pentru ca nu toti sunt extraordinari. Vezi ceva mai avansat. Mie mi-a spus profesoara de muzica despre o astfel de posibilitate, pentru ca si eu cant si am mai avut probleme de genul asta(nu chiar atat de aiureabig grin).