| Yamaha12 a întrebat:

Salutare prieteni TPU! Am o intrebare, a facut cineva dintre voi ct cu substanta de contrast? Vreau sa stiu cum se simte, daca sunt senzatii neplacute cand intra substanta de contrast in sange... am o recomandare pentru ct. Astept sa imi spuneti. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se simte un pic de caldura in corp si atat. In 10 secunde trece totul.
Oricum nu te doare nimic.

| Yamaha12 explică (pentru Violleta2022):

De senzatia de caldura am mai auzit, dar ma tem un pic din cauza ca am dureri in piept si dispnee, si as fi vrut sa stiu daca poate agrava substanta de contrast de la CT unele probleme de sanatate. Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yamaha12):

Nu are nici o treaba durerea din piept sau dispneea, ca senzatie vine de la serul care intra in sange, nu de la plamani si nu te afecteaza deloc.

| Yamaha12 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles, sper din toata inima sa fie bine, luni trebuie sa ma duc la Ct, si vedem ce este.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yamaha12):

Sanatate multa!

| Yamaha12 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc! Asemenea si dvs!

| Yamaha12 explică (pentru Violleta2022):

Buna ziua! Am facut astazi CT-ul de abdomen si pelvis cu substanta de contrast, a fost destul de ok, dar in secundele in care a ajuns substanta in sange, am simtit ca nu pot sa respir, timp de cateva secunde, apoi mi-am mai revenit, stiam ca am probleme cu aparatul respirator dar nu stiu ce este, poate fi o problema a inimii? Aveti idee?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yamaha12):

Mai fetiat, ce are respiratia cu inima?
Cand nu poti sa respiri poti avea probleme cu plamanii, nu cu inima.
In cazul tau a fost doar un ATAC DE PANICA, adica NIMIC grav, frica a fost ce care ti-a luat inima la trap si ti-ai imaginat singur ca nu poti repira.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu am făcut RMN cu substanța de contrast. Simți înțepătura, la mine era o ușoară senzație de răceala. Nu doare, nu e de nesuportat. Chiar e ok.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Bună! S.ar putea sa simți doar o ușoară senzatie de rece in brat, nu i nimic de speriat.

| Yamaha12 explică (pentru OSLOMELBOURNE):

La substanta de la Ct zici ca se simte doar o senzatie de rece? Eu am mai auzit ca se simte o senzatie de caldura, asta ar fi mai nasol.