| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Salutare.
Recent am pus o întrebare despre unchiul meu pe TPU, pe care poate că ați văzut-o. Dacă nu, asta e https://bit.ly/2WCyQob.
Am revenit cu o altă întrebare tot despre el.
În întrebarea anterioară despre el, spuneam că „s-a despărțit de Mariana", fosta lui iubită, în 2017, iar acum cred că este în depresie. Vă recomand să citiți întrebarea dacă nu ați citit-o deoarece nu mă pricep la făcut rezumat.
Cu o săptămână înaintea datei de 26 mai, acesta a băut un litru de țuică, în acea sâmbătă deoarece a văzut-o pe Mariana și a vrut cred că, să o uite cu ajutorul băuturii. Însă, în acea duminică i s-a făcut rău și tot cerea țuică, deși arăta destul de groaznic. N-am mai aflat nimic în acea săptămână despre el, dar în 26 mai a venit și a trebuit să vorbesc toată ziua cu el despre Mariana, m-a tot „bătut la cap" cu Mariana. A mai băut o bere atunci și în acea noapte nu a dormit. A venit la mine la ora 05:24 să mă întrebe cât e ora (luni) și apoi n-am mai putut să dorm, deoarece tot a bântuit prin casă. De atunci a început să fie din ce în ce mai rău, adică nu vrea să mănânce nimic și vrea doar „alcool", dar nimeni nu vrea să-i dea și părinții lui stau toată ziua lângă el ca să nu găsească ceva băutură și să ajungă mai rău de cât e.
Vineri mama mea (adică cumnata lui) i-a făcut programare la ceva psihiatru, iar el a început să plângă (deși are 34 de ani și m-a șocat) că nu vrea să se ducă la doctor și tot felul de chestii de genul ăsta.
Dimineață, din câte am auzit din discuțiile familiei mele, s-ar fi dus să bea la unul dintre vecinii lui care i-ar fi dat.
Cam pe la ora 13:00, mama lui l-a chemat să mănânce (casele noastre fiind mai depărtate). A venit și tot ne-a spus că vrea alcool și că nu vrea să mănânce. Eu sincer m-am plictisit! Programarea lui la psihiatru este marți cam pe la ora 16 și sunt curioasă ce va păți, dar dacă vreți vă voi anunța ce sa întâmplat, după.
Întrebarea mea este:
Ați mai pățit și voi? Deși nu cred, dar sunt oameni și oameni pe TPU.
Ce părere aveți?
Mulțumesc anticipat pentru cei care au citit până la final și celor care o să răspundă sau celor care au inițiativa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut un prieten pe care l-am înmormântat la 41 de ani din cauză de alcool.
Am mai avut un cumnat la care alcoolul i-a grăbit moartea la 65 de ani.
Alcoolul este toxic, adică otravă.
Unchiul are o durere sufletească mare, care dacă o tratează cu alcool o anesteziază. Dar un litru de alcool pe zi îl duce repede la cimitir.
Psihiatru, internare, tratament continuu.
Iar până ajunge la medic, supravegheat continuu, să nu facă vreo prostie mai mare.
Sau chemată o salvare dacă sunt înțelegători medicii și internat de urgență, să nu așteptați până marți, căci se pot întâmpla multe.

6 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Nu cu pastile sau doctori se rezolvă problema lui.
Nu ai o colegă sau o prietenă care locuieşte doar cu mama ei? Şi este apropiată de vârstă cu unchiul tău? Poate le faci cunoştinţă şi ai să vezi că problemele cu băutura vor dispărea.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru gogu220):

Cunosc una, dar e într-o relație cu un „flăcău" care mstă în Anglia, deși e român. Nu știu ce face acolo. Ea e cu un an mai mică decât unchiul meu.

| gogu220 a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Eu zic mai caută. Preferabil o doamnă singură, mai vorbeşte cu prietenele.

| Public22 a răspuns:

Chestia asta este o obsesie. Barbatii suferă și devin puțin obsedați atunci când sunt părăsiți sau când nu au ce își doresc ei. Eu sunt la fel. Nu stim sa apreciem binele și persoanele care ne iubesc, noi de indreptam atenția de obicei către persoanele care ne-au rănit sau sunt indiferente cu noi, nu zic ca sunt toți la fel, dar în general asa e. Deci în concluzie unchiul tău nu are nevoie de psiholog, ci de mai mult timp ca să o uite și încă ceva, de o iubita mai buna decât fosta ( fund, sâni, înțelegi tu) laughing. Deci de asta are nevoie el, o bunaciune.

| Antopuff a răspuns:

Este depresie. Probabil o sa il interneze cateva zile si o sa ii dea tratament pe care el apoi sa il continue si acasa daca poate fi convins sa faca asta.

| Tobessjd a răspuns:

E posibil sa fie o depresie grava.