| tibi04 a întrebat:

Salutare! Recent m-am operat la genunchi si este putin umflat, doctorul a zis ca este normal, dar s-ar putea sa-mi faca puncţie cu acul, să scoata lichidul din genunchi. Voiam sa intreb pe cineva care a facut asta si daca doare? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca doare. Dar te scapa de problemele din viitor.
Ce alegi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine discuta cu medicul care te a operat, sigur iti face anestezie locala daca nu generala cand face punctia ca sa nu te doara.

| relian a răspuns:

Teai operat la genunchi de ce anume?
In urma unor interventii, se duc acolo fluide f multe, este normal sa fie imflamat, dar nu stiu de trebuie scos.Stiu ca fluidul ala se redoarbe singur, asta daca acolo totul este in regula, ori dupa ce se repara tot cea fost problrma, fluidul trebuie sa revina la normal.

Dar depinde si de operatie, ce anume a fost rau acolo.Eu am fluid, a coborit deja la glezna, dar nu il scoate nimeni, se duce el singur, cred. Miine aflu mai exact.Am operatie de ACL de cateva zile doar.

Am citit ca la uni oameni poate sa fie umflat si dupa 6 luni, zic ei fctie de problema fiecaruia.Sa vad eu cum o sa fiu dupa o luna

Ce intrebi tu, nu te doare.Dar dupa vindecare ar trebuie sa revii la normal. Daca tot se face lichid si dupa luni de zile, ceva nu-i in regula.Dar o sa vezi aste peste 4-5 luni cum o sa fie.

| Dragobeta a răspuns:

Doare mai putin decat operatia.
Nu am facut. Stiu pe altii.

| Xox0 a răspuns:

Normal ca doare, dar mai tare doare sa rămâi așa. Vei fi OK, doar îți bagă acul ăla, nu te taie

| MrAM a răspuns:

Banuiesc ca o sa doar putin da nu mai mult decat o injectie normala.