| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Rog persoanele anxioase să nu citească ce voi povesti eu aici, deoarece nu vreau sa le fac sa se ingrijoreze.
Acum 8 luni am fost "muscat" de o pisica de pe strada de deget. Pe 7 septembrie a avut loc intamplarea, pisica era una foarte ingrijita si din joaca s-a atins de degetul meu si mi-a lezat putin pielea si s-a inrosit locul respectiv. Mama a zis ca nu are rost sa ma duc la spital pentru o chestie din asta minora. Ei bine, eu sunt un tip destul de anxios si pe moment m-am ingrijorat, asa ca instant am inceput in acea seara sa caut pe net despre rabie..si citisem ca incubatia variaza de la 4-6 saptamani pana la un an. Pana in luna decembrie uitasem complet de asa zisa "muscatura", nici macar nu imi aminteam la ce deget a fost(nici acum nu sunt sigur). In fine, ideea este ca pe 1 decembrie m-a apucat o durere in gat si brusc mi-am amintit de muscatura...si am dat-o in anxietate, fiind convins ca am rabie. In acea seara tin minte ca de la stres incepusem sa tremur si sa fac frisoane, dar aceste simptome le-am asociat cu rabia, crezand ca sunt bolnav. Atunci decisesem sa nu le spun alor mei, pentru ca nu am vrut sa-i stresez. Am decis sa depasesc singur problema. Peste o saptamana nu m-am mai putut abtine si i-am povestit lui mama, iar ea a spus sa stau linistit ca nu am nimic. Durerea in gat trecuse, dar eu decisesem sa ii scriu unei doctorite veterinar(prietena de familie) sa ii povestesc despre intamplare. Ea mi-a spus sa stau linistit. Pe moment m-am linistit, dar peste o saptamana am luat-o de la capat, cu plansete, ma gandeam ca nu mai am mult de trait si voiam neaparat sa aflu la ce deget a fost muscatura (stiam 100% ca la mana stanga). Asa ca am inceput sa caut in galerie poze din acea perioada si am gasit o poza in care aveam pe degetul mic o mica "taietura". M-am uitat la deget si am observat o cicatrice rosiatica la culoare, asa ca m-am panicat. I-am spus mamei mele si-am rugat-o sa merg cu ea la boli infectioase ca sa fiu suta la suta sigur ca sunt bine. Intre timp am vorbit si cu o doctorita de familie si cu un epidemiolog si mi-au zis ca sunt ok. La boli infectioase, mi s-a spus acelasi lucru si mi s-a spus ca este normal sa ramana o cicatrice, mai ales ca pisicile au coltii mai ascutiti decat cainii. Ma linistisem, dar dupa o saptamana incepusem sa simt intepaturi la semnul respectiv(pe baza de anxietate, am somatizat). Asa ca am decis sa merg la psiholog, unde mi s-a spus ca am somatizat. Eu nu mai aveam incredere nici in doctori, asa ca eram din nou convins ca sunt bolnav si ca am rabie. Am decis sa plec o saptamana la tara, pentru a uita de gandurile mele negre. Cand m-am intors, m-a apucat o durere de cap si din pacate am asociat-o tot cu rabia (asta a fost in ianuarie) asa ca am decis sa imi fac un set de analize, fiind concins ca toate vor iesi prost. Dar au iesit perfecte, dar eu tot nu ma linistisem. Pana la urma imi facusem o programare la Regina Maria, unde doctorita(care lucra si la M Bals) mi-a facut un examen clinic si mi-a spus ca sunt sanatos si sa uit de muscatura. Intre timp, am mai fost la inca trei medici, inclusiv la inca unul de la M Bals. Toti mi-au zis ca sunt bine. Am mers si la psiholog in continuare, dar mi s-a tot parut in ultimul timp ca semnul de la deget s-a marit(desi nici macar nu mai sunt intepaturi). Mama a zis ca trebuie sa ma vada un psihiatru, asa ca mi-a facut o programare. Am fost diagnosticat cu ipohondrie si acum sunt pe tratament, mai am uneori stari nasoale si imi e f greu sa accept ideea ca sunt sanatos si n-am nimic. Voi ce parere aveti?
P.S.: Mi-am facut si test cu anticorpi fluorescenti pentru rabie care a iesit negativ.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinMrs a răspuns:

Eu zic sa nu exagerezi, e bine sa fii precaut da nici sa dai in alta extrema. Era oky de dezinfectat zona si de mers la spital pentru tetanus. Acum daca nu ai facut asta nu e sfarsit de lume, cel putin ai precizat ca pisica era una ingrijita. Corpul omenesc are anticorpi pregatiti sa rezolve astfel de situatii. Nu iti mai lua filme, o sa fii oky.

7 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Iti dai seama ca microbii, cand ajung in sange, se imprastie in tot corpul, nu numai in locul in care te zgarii, nu?

| Rares15Florin a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ideea e ca nu a dat sangele. Doar s-a lezat putin pielea.

| Invictusman a răspuns:

E foarte simplu ce ți se întâmplă ție, ai devenit ipohondric de la acea uscatura ce ți o cauzat anxietate, anxietatea are la baza ca simptom printre altele ipohondria, deci ești ipohindru și somatizezi atâta tot.

| blairelovesmusic a răspuns:

Wow, Ce Luceafăr ai mai scris şi tu laughing

| Rares15Florin a răspuns (pentru blairelovesmusic):

As prefera sa nu fiu luat la misto.

| Dintrebare a răspuns:

Bun, deci stim deja ca boala fizica a fost exclusa. Foarte important este ca faci tratament psihiatric pentru ipohondrie. Dar parerea mea este ca ar trebui sa continui si cu psihoterapia. O sa te ajute sa depasesti mai usor problema. Si ti-as mai recomanda sa iti gasesti o activitate care sa te ajute sa te relaxezi. Poate sa iti faci un abonament la yoga sau sa faci exercitii de respiratie.

| Rares15Florin a răspuns (pentru Dintrebare):

Multumesc pentru sfaturi!