| joghu22 a întrebat:

Buna!
Astazi am fost la prietenul meu care are un Bichon. Eu uitasem ca este bolnav, are ceva metastază si am vrut sa il mângâi si m-a mușcat de deget. Nu este mușcătura adânca, inca pot mișcă degetul, mușcătura e ca un fel de zgârietură…. Acum stau cu grija sa nu imi dat vreun microb fiind si bolnav… am dezinfectat cu spirt, însă e cazul de vaccin? Nu am niciun simptom ciudat…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Conform legii, cainele trebuie sa aiba vaccinurile la zi, in special vaccinul antirabic.
Daca mergi la spital, trebuie dus carnetul de sanatate si o sa iti faca doar antitetanos impotriva microbilor, fara antirabic.
Daca nu a curs sange la muscatura de care zici, e totul ok, poti sa nu mai mergi la medic.

Oricum nu e de speriat, avand in vedere ca vorbim de cainele prietenului tau, un caine cu stapan. Unii nu ar merge la spital nici pentru antitetanos?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cancerul nu se ia prin microbi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Ia în considerare răspunsul utilizatorului @DoarOana...dar nu pot să mă abțin să întreb : câinele este ok?

| joghu22 explică (pentru anonim_4396):

Câinele, fiind bolnav, cand am vrut sa il mângâi probabil s-a speriat… El e ok, doar ca e bolnav de cancer