| 6Anonim9 a întrebat:

Salutare!
Sambata am sarit sa ma agat de o bara si nu am ajuns la ea, iar cand am aterizat, am aterizat aplecandu-mi spatele inapoi (atat cat ar permite) in loc sa mi se fi aplecat in fata si am simtit un soc in zona lombara. A inceput sa mi se amelioreze, dar eu la lucru stau 11 ore in picioare si nu mai fac diferenta dintre cauzele durerii. Sa imi fac griji? A mai patit careva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| morfeo a răspuns:

Nu am patit, dar ai putea sa mergi totusi sa faci o radiografie pentru tine sa nu mai stai cu gandul ca poate e ceva rau. Poate nu e nimic, dar un control nu strica.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Pai faptul ca ai picat pe spate si nu pe burta este complet fizica si anatomia corpului. Tu deja te-ai gandit ca o sa prinzi bara, deci te-ai rasucit putin, asta pentru ca creierul este obisnuit la asa ceva. Doar pentru ca ai cazut pe spate din aceasta cauza, multir li s-a intamplat si nu s-a intamplat nimic, dar daca totusi vr sa vizitezi un medic, du-te, da nu-ti fa griji

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Recomandarea mea este sa-i faci o vizita unui medic. Risti sa ai lezata coloana vertebrala, fracturata nu este cazul ca te-ar fi durut extrem de tare. Problemele legate de coloana vertebrala sunt foarte serioase si ar trebui puse pe primul plan intotdeauna.

| 6Anonim9 explică (pentru ArmyCaptain28):

Ideea e ca nici nu vreau sa merg la un spital doar asa, pentru ca sunt in Belgia pentru o perioada si nu sunt asigurat medical decat in cazul unui accident la locul de munca. O radiografie aiurea ar putea sa ma coste, de aia ma consult inainte. Poate era si de la oboseala aia, asa ca mai astept pana in weekend sa vad cum evolueaza, iar daca nu, merg la medic. Multumesc de sfat!?