| mihaixliquid a întrebat:

Salutare si Buna la toata lumea, Am probleme cu acneea de cativa ani buni si in urma cu aproape 8 luni am decis sa merg la dermatolog si nu mi-a facut nici o analiza de sange sau cu o bucatica de piele sau ceva de genu, decat a vazut si a pipait zonele unde am probleme si mi-a prescris antibiotice pe cale orala cat si sub forma de crema cum ar fi Proderma 100mg, Epiduo Gel 25mg,Efaclar duo,Eucerin even brighter, protectie solara speciala si sa mai vindecat decat putin dar in primele 2-3 luni ma iritat intre tample si ochi si in urma iritatiei a inceput sa creasca un puf mai negru,si mai rau au crescut si cosuri sub piele si nu mai dau inapoi, rezultul este aproape nul.voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Schimbă dermatologul!
"bucatica de piele" se ia numai pentru biopsie când nu se cunoaște etiologia afecțiunii, pentru punerea cât mai corectă a unui diagnostic diferențial.
În perioada adolescenței, are loc o explozie de natură hormonală care duce la aceste "necazuri".
Sănătate.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Aplica pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!

| mihaixliquid explică:

Cea ca nu am spus este ca nu sunt in Romania ci in Spania si platesc 36 euro pentru fiecare consult si am avut vreo 6 vizite la cabinet, si cremele au preturi de la 15 euro in sus, eu am citit intr-o carte despre acnee si ce ar trebui sa faca dermatologul, si la mine este problema ca imi apar cosuri si pete si decat unu doua dispar si foarte greu iar cat tine de igiena este la ordinea zilei sa fiu curat si nu agresez pielea sub nici o forma

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns:

Parerea mea e ca trebuia sa mergi la primele semne de acnee.Bina nu dupa ce ti-a iesit unul.Mai multe.Mie mi-au inceput sa imi iasa pe frunte pentru ca aveam parul tot timpul peste frunte si pielea nu putea respira.Pot zice ca erau multe, dar nu le-am bagat in seama doar dupa ce am vazut ca s-au extins.Am mers la farmacie cu un parinte si doamna mi-a recomandat setul antiacnee de la gerovital. Dupa ce l-am folosit o saptamana au aparut schimbari fara efecte secundare.Nu pot zice ca face minuni si nu iti mai iasa nici un cos, dar cam 85% din cosuri le face sa dispara si nu iti mai iasa in jur de 95% ca inainte.Acum nu-l mai folosesc si nu imi iasa cosuri doar daca se intampla sa nu ma spal pe fata dimineata.
Ai grija sa nu le mai atingi cu mana pentru ca asa se irita si sa maresc.Nu te mai sterge cu prosopul, pentru ca din nou se irita si exista posibilitatea sa ia si membrii din familie acnee, fratele meu a patit asa.Sterge-te cu servetele dinalia cu un singur strat, ma refer la alea ce stau in cutie si sunt vreo 150-200.
Bafta!