| Andreea930 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu acneea, am fost la dermatolog si m-a pus sub tratament cu Epiduo.
Desi ma ajuta cu acneea, gelul imi usuca foarte tare fata, am cojite si piele uscata de care se pare ca nu pot sa scap de niciun fel. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Neapărat spf minim 30 când ieși din casă (și e soare afară ofc) că altfel te alegi cu niște arsuri de toată frumusețea.
În rest, introduce în rutină acid hialuronic (nu în creme, acid în stare pură să zic așa, găsești la the ordinary sau revox) pe care îl aplici pe ten umed (îl umezești cu apă termală preferabil, mai ales că ai pielea iritată) și la 5-10 minute după ce se usucă și intră în piele, cremă hidratantă. caută ceva foarte lejer, fără alcool și fără parfum că nu-ți trebuie alți iritanți. mergi la farmacie și întreabă. spf ziua, pașii ăștia de hidratare seară.
dimineața și seara speli tenul cu un gel de curățare blând, recomand Cerave, seara neapărat și apă micelară înainte de gel ca să înlături SPF-u

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

Când am zis soare mă referam să fie ziua, ca și dacă e înorat tot te „vede" soarele

| Andreea930 explică (pentru Adry05):

Am spumă de curatare cetaphil spot control, am dat cu el și după am aplicat crema

| Yuoia a răspuns:

Asa va trebuie la toate! Ca nu vreti sa intelegeti ca aceneea nu este boala de piele. Vreti creme si atat. Are sa-ti crape toata pielea fetei si va fi mai rau. Mergi la endocrinolog daca intr-adevar vrei sa te tratezi.
Ti se pare ca gelul te ajuta cu acneea. Pentru ca usuca si cosurile. Dar ele vor reapare.

| Andreea930 explică (pentru Yuoia):

Nu o mai folosesc atunci, nu vreau creme și atât, mi-a dat pastile accneminum și revisan. Nu este într-adevăr o boală dar nu suport să mă uit în oglindă și să văd coșuri, păi la endocrinolog cum este? Este tot ca dermatologul?

| Yuoia a răspuns (pentru Andreea930):

Nu, nu este ca dermatologul. Te va ajuta sa elimini cauza. Poate fi hormonala sau alimentara.

| Andreea930 explică (pentru Yuoia):

Am înțeles

| DeeaDeea94 a răspuns:

Trebuie sa folosesti neaparat o crema de noape hidratantă

| Andreea930 explică (pentru DeeaDeea94):

După ureche? Ce crema? Mi-a dat și o cremă cetaphil 24h intensiv

| DeeaDeea94 a răspuns (pentru Andreea930):

Din experientă proprie pot sa iti spun că eu am folosit multa vreme tot felul de produse, nu as putea sa spun care a fost cel mai bun deoarece au fost multe si cred ca in timp toate si-au facut efectul, in special am folosit zinerit dar atunci nu dadeam atata importanta si am ramas cu pete din cauza ca nu am folosit crema cu protectie solara ziua și noaptea trebuia sa folosesc ceva hidratant, acum am tenul gras dar și uscat deoarece din cauza produselor folosite de.a lungul timpului tenul s-a uscat, folsesc și un gel de curățare neapărat folosit de cateva ori pe saptamana, nu il folosesc zilnic deoarece tenul are ceva natural in piele care îi foloseste si asa il las sa lucreze si singur, natural. Trebuie sa incerci mai multe produse ca sa iti dai seama. Eu folosesc o crema cu protectie solara de la rilastil pe care o sa o recumpar pentru ca imi place, sta usor pe ten, nu il incarca si îl lasă mai curat, tot de la rilastil folosesc si pentru noapte, o crema pentru pete si totodata hidrateaza. Nu îți recomand apa micelară, nu stiu ce ten ai dar la mine niciuna nu a fost buna, si am incercat câteva... dar depinde de tenul fiecaruia, nu te poti lua dupa mine fiecare are tenul lui. Mai folosesc și măști sunt bune, atât pentru psihic, te relaxeaza și totodată pentru. ten. Oricum înainte sa cumperi ceva sa știi ca produsele trebuie folosite doar in functie de tenul pe care îl ai, speciale pentru acel tip de ten.